המאבק המשפטי נגד מכל האמוניה

השופטת בסול קבעה (12.2.17) על סגירה מוחלטת של מכל האמוניה, יאסר על חיפה כימקלים להוסיף אמוניה למכל ועליה לדאוג לרוקן את המכל תוך 10 ימים. החברה תדאג למציאת חלופות להבטחת קיומו של מלאי האמוניה לשעת חירום
יונה יהב ראש עיריית חיפה: אני מברך את ההחלטה האמיצה של בית המשפט זהו הישג נוסף במאבק ארוך שנים ולא נפסיק עד שיסולק מכל האמוניה ממפרץ חיפה

"חיפה כימיקלים" הודיעה כי תערער למחוזי על ההחלטה וכך היא עשתה (15.2.17) כשהגישה ערעור.
מסתבר ש"חיפה כימיקלים" כלל לא החלה את הליך ריקון המכל, כפי שהיא הייתה אמורה לעשות ובינתיים החברה פועלת לגייס גורמים שונים כדי להפעיל לחץ על ביטול ההחלטה ההיסטורית.
בין היתר, הודיעה החברה רק אתמול כי היא הפסיקה לספק אמוניה למפעלי התעשייה וכי היא מספקת את האמוניה רק לעצמה לצרכיה שלה.
ביהמ"ש המחוזי עיכב את ביצוע ריקון מיכל האמוניה בחיפה ב-10 ימים
שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה תמר שרון נתנאל הוציאה (15.2.17) צו עיכוב ביצוע להחלטת בית המשפט לעניינים מקומיים, לגבי ריקון מיכל האמוניה שהיה אמור להסתיים בשבוע הבא. עוד נקבע שתגובת עיריית חיפה או היועץ המשפטי לממשלה תתקבל עד ל-19 לחודש, והדיון במעמד כל הצדדים יתקיים רק ב-26 לחודש.

עיריית חיפה הגישה (16.2.17) ערעור לביטול צו העיכוב שניתן לריקון מיכל האמוניה
יונה יהב ראש עיריית חיפה: "חיפה כימיקלים מוליכה שולל ומשקרת את הציבור לטובת רווחיה הכלכליים בלבד.
יואילו הטייקונים ובעלי האינטרסים לצאת ממאורותיהם ולהסביר לתושבי חיפה והמפרץ מדוע כספם יקר יותר מחייהם של מאות אלפי בני-אדם. דין המיכל להיסגר לאלתר"
יום ה' ה- 16.2 הגישה עיריית חיפה ערעור לבית המשפט לעניינים מקומיים בבקשה לבטל את צו העיכוב שניתן לריקון מיכל האמוניה. בכתב הערעור יטען כי השיח הפופוליסטי והדמגוגי המתמשך של חיפה כימיקלים, לפיו מיכל האמוניה הוא לכאורה גזירת גורל, אשר בהיעדרו לא תתאפשר פעילותן של תעשיות רבות ושל מפעלים הנותנים שירותים חיוניים- הינו שקרי ומופרך!
עוד יטען בערעור כי אין כל הצדקה להחזקת מיכל אמוניה שכזה שהוא בבחינת פצצה מתקתקת, היות שהמשק הישראלי צורך רק 2,250 טון לשנה. בנוסף, הוסבר כי ישנם מקורות זמינים לאספקתה שאינם תלויים במיכל האמוניה ובהם ייבוא מאובטח באמצעות מיכלים קטנים, ייבוא אוריאה והפיכתה לאמוניה באתרי הצריכה על פי הכמות הנדרשת ובזמן הנדרש, וייצור מקומי של אמוניה לצריכה מיידית. לאף אחת מהחלופות האלה אין צורך במכלי אכסון ענקיים ומסוכנים, מהסוג שנמצא במיכל חיפה.

לסיכום יאמר בערעור כי היותו של העסק מנוהל ללא רישיון עסק, הסיכון הממשי והמיידי להתרחשותו של אסון מחריד במימדיו, הצפוי להסתיים במוות של מאות אלפי אנשים והחלופות הטובות והבלתי מסוכנות לאספקת אמוניה לצרכי המשק- מחייבות את סגירתו המיידית של המיכל.

תגובות