דו"ח חמור אודות הסכנות ממכל האמוניה בחיפה

עיריית חיפה כינסה הבוקר (31.1.17) מסיבת עיתונאים בה היא חשפה דו"ח חמור אודות הסכנות ממכל האמוניה בחיפה. לפי הדו"ח, תקלה או פגיעה בספינה המובילה את החומרים למכל עלולה להביא למאות אלפי נפגעים, רובם הרוגים. ראש העיר: "אני קורא לך ראש הממשלה באופן אישי – לא עוד. מכל האמוניה הוא לא עוד קומבינה של מישהו, זו לא עוד הסתרה וטיוח, זו לא עוד פרשה שסומכת על הזיכרון הקצר של הציבור"

יונה יהב: "היום כנסתי מסיבת עיתונאים בה חשפתי דו"ח חמור שחתומים עליו 10 פרופסורים, מהמומחים הגדולים בעולם בתחומם, אשר אחד מהם הוא חתן פרס נובל לכימיה. כול חברי הועדה שמיניתי הסכימו על דבר אחד: כל יום שמיכל האמוניה המסוכן ממשיך לפעול במפרץ חיפה מקרב אותנו לאחד האסונות הגדולים שידעה מדינת ישראל.
הרכב הוועדה שהקים פרופ' אהוד קינן הוא רחב ומקצועי כל כך, שלא קיים שום גוף מקצועי היכול להתווכח אתו או לערער עליו.

אלה שלושת השקרים הגדולים שמנסים למכור לנו:

1. האמוניה חיונית למשק הישראלי ואם המפעל ייסגר יש סכנה שלא יהיה לנו מה לאכול.
שקר וכזב! אחוזים קטנים בלבד מהאמוניה הם למשק הישראלי. כל השאר הוא להעשרת כיסם של בעלי ההון היושבים באמריקה. אנחנו החצר האחורית לרעלים שלהם לייצוא. מדינת ישראל העניקה להם מתנה בדמות רישיון ל"מפעל חיוני". חיוני למי?

2. מיכל האמוניה הוא מתקן בטוח ועבר את כל הבדיקות.
קשקוש! מיכל האמוניה הישן לא נבדק כראוי מהיום בו הוא החל לעבוד. בעלי המפעל מעולם לא טרחו לרוקן אותו על מנת לאפשר את הבדיקה. אבל הסכנה האמתית נשקפת דווקא מהאונייה המביאה את הרעלים לנמל חיפה, ובמשאיות הנוסעות בכבישים עם כמויות עצומות מהחומר המסוכן. כולם חשופים לאיומי הטרור.

3. אין מה לעשות, זה מה שיש.
ממש לא, המאבק הציבורי כנגד מיכלי האמוניה הצליח במקומות אחרים בעולם והמיכלים האלה נסגרים במקרה הטוב או מורחקים ממקום ישוב במקרה הרע. אין אח ורע בעולם למיכל אמוניה ענק כזה הסמוך לבתי התושבים. יותר מידי גורמים ממשלתיים חברו על מנת להגן על המיכל, זה מריח לא טוב. לאחרונה המפעל אפילו כתב חוות דעת על עצמו והיא הוכרה על ידי המדינה מבלי שאף אחד כלל טרח לקרוא אותו. אם מישהו היה קורא אותו, הוא היה מגלה שהוא רצוף בשגיאות חמורות ובטיוח.

ZR3_9056-11

"הפרופסורים שהגישו לי אמש את דו"ח הוועדה המקצועית לבחינת נושא האמוניה במפרץ חיפה, חשפו היום את כל השקרים ואת כל הקומבינות. הגיע הזמן להתעורר. הגיע הזמן לצו-8, של כולנו, ולהתגייסות כללית, עד הצלחתו של המאבק, עד סילוקו של המיכל ממפרץ חיפה.
אני מודה למומחים המכובדים ומבטיח לחשוף את הדו"ח הזה בציבור במלואו, ברגע שיאושר על ידי הצנזורה.
דברי ראש העיר ממסיבת העיתונאים שנערכה ב- 31.1.17:
במהלך הקריירה הציבורית שלי ניהלתי לא מעט מאבקים. בדבר אחד אין בי ספק; סילוק מיכל האמוניה המסוכן הוא לא רק המאבק הארוך והקשה ביותר –
הוא גם החשוב ביותר. משום שעניינו הוא חיים ומוות של אוכלוסייה בת מיליון תושבים והסכנה היא כאן ועכשיו.
שלוש עשרה שנים של מאבק עיקש בכל הגזרות. המשפטית, הציבורית, התכנונית. שלוש עשרה שנים, לבד אל מול כל הגורמים. שלוש עשרה שנים אל מול חומות של ציניות, כחש ואטימות.
כאשר נדמה היה שהממשלה רצינית לגבי הזזת מיכל האמוניה לנגב הצטרפו – באופן מוזר ומפתיע – לחזית כנגד המהלך גופים מכובדים לכאורה, כמו המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה וגופים ממשלתיים נוספים. זה אמיתי? כ-ו-ל-ם מתגייסים פתאום כדי לספר לנו כמה המיכל הזה, המלא בטונות של רעלים, כמה המיכל המסוכן הזה – שזכה כבר לכינוי פצצת האטום של נסראללה – הוא בעצם ברכה?
בתוך כך, משחקת המדינה משחק בו כל הכללים כשרים. כאילו חייהם של מאות אלפים לא עומדים על הכף.
למה הזמנתי בעצם את הדו"ח הזה? לאחרונה קבלתי חוות דעת מהמל"ל (זרוע ממשלתית להזכירכם) הטוענת שהמיכל הזה תמים, ביקשתי מאנשיי לבדוק מי כתב את חוות הדעת הזו, מי עומד מאחורי ההמלצה להשאיר כאן את המיכל? להפתעתי גיליתי כי מי שהכין את הדוח שהמל"ל השתמש בו היא חברת "חיפה כימיקלים", בעלת המפעל!!!
ההון כותב את חוות הדעת לשלטון.
אז זהו, נגמרה החגיגה. אני קורא אליך באופן אישי אדוני ראש הממשלה. לא עוד.
מיכל האמוניה הוא לא עוד קומבינה של מישהו, זו לא עוד הסתרה וטיוח, זו לא עוד פרשה שסומכת על הזיכרון הקצר של הציבור. הסיפור הזה חייב להיגמר. כאן ועכשיו.
חבריי העיתונאים; על הדו"ח הזה שמונח כאן לפניכם חתומים עשרה פרופסורים בעלי שם הנמנים על המומחים הגדולים בעולם בתחום. אחד מהם, הוא זוכה פרס נובל בכימיה. הדו"ח הזה הוא לא עוד דעה של מישהו. הדו"ח הזה לא נתון לוויכוח.
הדו"ח הזה מציג בפנינו בשקיפות אכזרית כמעט, את המציאות הקשה, והוא גם מגדיר עבורנו את הסיכונים בפניהם ניצבים מידי יום ילדנו ואנו.
מי שיקרא את הדו"ח הזה, יסמרו שיערות ראשו!
זו לא עוד ידיעה לשולי החדשות. זה יכול להיות המחדל הבא הגדול שלנו. ועל האסון הזה נהיה חתומים כולנו.
זו העת שכל אחד יעשה משהו, במסגרת סמכותו, או במסגרת יכולותיו, על מנת לסלק את הפצצה הזו מהחצר שלנו.
זה צו-8 !!!
באופן אבסורדי השקיע הקבינט המדיני עשרות שעות בסוגיית פינוי עמונה, ואף לא שעה אחת בסוגיית פינוי מיכל האמוניה.
מדינת ישראל פינתה בקלות את המיכלים
של "פי גלילות" בין תל אביב להרצליה, אבל גוררת רגליים כבר שנים ארוכות בכל הנוגע לתושבי מפרץ חיפה.
מדינת ישראל מבטיחה הבטחות ואינה עומדת בהן.
נמאס לנו!
לפיכך, לא תהינה עוד הסתרות ומריחות. אנחנו במשחק הזה לא משחקים. תושבי הצפון זכאים לקבל את האמת. גם אם היא מרה, גם היא קשה לעיכול, גם אם היא מפחידה.
חברים, זו כבר לא שאלה אם יתרחש או לא אסון במפרץ חיפה. השאלה היא רק מתי.
אני מבקש להודות לפרופסורים המכובדים שטרחו בהכנת הדו"ח. חשוב לומר כי הדו"ח נכתב על ידי החוקרים בהתנדבות מלאה וללא קבלת כל תמורה. הם חתמו על הדו"ח הזה ביד בוטחת, מתוך כוונה אחת בלבד – להציל את חיינו."

תגובות