הבול "שער פלמר" הושק על ידי ראש העיר חיפה ומנהל השירות הבולאי

בלשכת ראש העיר הושק הבוקר [ד'] הבול "שער פלמר" ע"י ראש העיר יונה יהב, מנהל השירות הבולאי ירון רצון ומנהל מרחב חיפה והצפון בדואר ישראל עופר מרום ומעצב הבול אהרון שבו ויו"ר ועדת השמות העירונית פרופ' יוסי בן ארצי.

בבול בעריך 9.60 ₪, נראים הנמל ורחוב שער פלמר, ובקצהו חלק מאנייה ופסל רחוב בצורה של דג עליו אנייה. יצירה זו, המכונה בשם "דג העיר", מעשה ידיו של האמן צביקה קנטור, הוצבה בשנת 2010 בכיכר "שותפות חיפה בוסטון", ברחוב שער פלמר פינת רחוב קדושי בגדד בחיפה.

שער מס' 5, שלימים נקרא שער פלמר, שימש במשך שנים רבות ככניסה הראשית והמיתולוגית של נמל חיפה. ממנו יוצא רחוב שער פלמר על שמו של סר פרדריק פלמר, מהנדס בריטי אשר תכנן ובנה את נמל חיפה משנת 1920 ועד לפתיחתו הרשמית ב-1933.

מרכזו של רחוב שער פלמר נחצה על ידי רחוב הנמל, בו נמצא בעבר העורף המנהלתי והמסחרי של הנמל, והיום הוא ליבו של "קמפוס הנמל" – המתחם האקדמי של העיר התחתית.

ראש העיר יונה יהב הודה למנהל השירות הבולאי על הנפקת הבול המנציח את אחד האתרים ההיסטוריים החשובים בארץ דרכו עברו כמיליון עולים חדשים. העיר חיפה הייתה המראה הראשון שראו עיניהם של מרבית ניצולי השואה כשהתקרבו אל גבולות המדינה. הבטון החשוף של רציפי נמל חיפה היה משול עבורם לאדמת הקודש הנכספת. הם היו שותפים למהלך הדרמטי ביותר בתולדות העם היהודי לדורותיו – הקמת מדינת ישראל".

ירון רצון, מנהל השירות הבולאי, ברך על שיתוף הפעולה הפורה בין עיריית חיפה ועובדיה ובעיקר העומד בראשה לבין השירות הבולאי. "זהו תענוג לעבוד עם מוסד כה חשוב בחיי מדינת ישראל, המבין ומוקיר את הערך שיש למסר המופיע על גבי בול רשמי של המדינה. אילו יכול היה השער לדבר כי אז היו מכנים אותו בצדק שער הדמעות וגם שער הגאולה, בדומה לשערי ירושלים העתיקה. לכבוד הוא לנו להנציח אתר כזה שהוא אבן-דרך דו-משמעית בתולדות הציונות והמדינה. אזור שער פלמר לא סיים את תפקידו והוא כיום זוכה לתחייה מחודשת ונמצא במרכז התכנון של מרכז אקדמי חדש בחיפה."

 מעצב הבול אהרון שבו: סיפר בהתרגשות כי הוא עצמו עבר בשער פלמר בפעם הראשונה כשהגיע לארץ בגיל 7  כעולה חדש מהונגריה. במהלך השנים חזר לשער זה מספר פעמים ועתה הוא סוגר מעגל עם הנצחתו על הבול אותו עיצב והפך בכך לאחד מסמלי המדינה הרשמיים.

שער מס' 5, שלימים נקרא שער פלמר, שימש במשך שנים רבות ככניסה הראשית והמיתולוגית של נמל חיפה. ממנו יוצא רחוב שער פלמר על שמו של סר פרדריק פלמר, מהנדס בריטי אשר תכנן ובנה את נמל חיפה משנת 1920 ועד לפתיחתו הרשמית ב-1933. מרכזו של רחוב שער פלמר נחצה על ידי רחוב הנמל, שבו נמצא בעבר העורף המנהלתי והמסחרי של הנמל, והיום הוא ליבו של "קמפוס הנמל" – המתחם האקדמי של העיר התחתית.

תגובות