החינוך החיפאי מוביל

התלמידים החיפאיים מובילים במעורבות חברתית ואזרחית, התמדה בלימודים והישגים גבוהים מעל הממוצע בבחינות הבגרות במקצועות האנגלית והמתמטיקה
כך עולה מנתונים שהציג משרד החינוך בנוגע למערכת החינוך העירונית בחיפה.
ראש העיר חיפה, יונה יהב, ציין כי הוא גאה בנתונים המרשימים שהוצגו ע"י משרד החינוך ושיבח את הצוותים החינוכיים בעיר: "אין ספק כי הישגים אלה הינם תוצר מובהק של השקעה מצד המורים ואמונה בלתי- מתפשרת ביכולות התלמידים ובפוטנציאל הגלום בהם. גם השנה נמשיך להשקיע משאבים ביצירת מערכת חינוך מצטיינת ואיכותית, מהמובילות במדינת ישראל."
לראשונה פרסם משרד החינוך נתוני השוואה על הישגי התלמידים ברמה הלימודית והערכית בחיתוך ארצי. במסיבת עיתונאים שערך נפתלי בנט, שר החינוך, הציג השר את "התמונה החינוכית" הסוקרת את ההישגים ומטרתה לספק תמונה מפורטת על כל הרשויות המקומיות למעט הישגים בבחינות הבגרות. "התמונה החינוכית" תחליף את מדד הזכאות לבגרות המתפרסם מדי שנה.
התמונה החינוכית מחולקת ל – 4 אשכולות של מדדים המשקפים תמונה הלאה על הפעילות בביה"ס: אשכול ערכים ואקלים חינוכי – המודד מעורבות חברתית, קידום סובלנות כלפי האחר, מעורבות באירועי אלימות וקרבה ואכפתיות בין המורים לתלמידים. אשכול נשירה והתמדה – המודד את שיעורי ההנשרה וההתמדה בלימודים (שיעור התלמידים שהתמידו באותו מוסד ולא עזבו אותו). אשכול הצוות החינוכי המודד פיתוח וקידום מקצועי של מורים. אשכול למידה והישגים – המודד, בין היתר, את שיעור הזכאים לתעודת בגרות, שיעור הזכאים לתעודת בגרות מצטיינת, טוהר בחינות, וזכאות לבגרות ברמה של 4,5 יח"ל במתמטיקה ואנגלית. ההשוואה מתבצעת בין שנת הלימודים שהסתיימה לקודמתה.
על פי הנתונים המאפיינים את חיפה, נמצא כי באשכול הערכים והאקלים החינוכי, נמצאת העיר מעל לממוצע הארצי, עם מדד גבוה בעידוד למעורבות חברתית ואזרחית של 66% לעומת 54% ברמה הארצית; ובקידום הסובלנות כלפי האחר והשונה- עם 75% לעומת 72% ברמה הארצית.
בכל הנוגע לשיעור המתגייסים לשירות צבאי, נרשמה עליה מרשימה לעומת אשתקד. 84% מבוגרי מערכת החינוך החיפאית התגייסו לצה"ל בתשע"ב לעומת 80% בשנה שקדמה לה. 4% מבוגרי מערכת החינוך התנדבו לשירות לאומי / אזרחי באותה שנה.
באשכול התמדה ונשירה, חיפה שומרת על שיעור גבוה ויציב של שיעורי התמדה בשנים האחרונות לצד שיעור נמוך נשירה. בתוך כך, 89% מהתלמידים סיימו את לימודיהם בי"ב בחיפה בתשע"ה, כ- 8% מעל לממוצע הארצי.
בתחום הלמידה וההישגים, מדורגת חיפה הרבה מעל לממוצע הארצי: 76% מהתלמידים זכאים לתעודת בגרות- 10% מעל לממוצע הארצי. כמו כן, 11.7% זכאים לתעודת בגרות מצטיינת, לעומת 7.1% בארץ. נתונים מרשימים גם בזכאות לתעודת בגרות 5 יח"ל אנגלית- 45% , לעומת 32% בלבד בארץ. תכנית המצויינות במתמטיקה ומדעים שמובילה עיריית חיפה הביאה לשיפור ניכר במקצועות הללו ואכן, "התמונה החינוכית" מציגה כי 17% מהלומדים הם בעלי תעודת בגרות הכוללת 5 יח"ל מתמטיקה, כ- 7% מעל לממוצע הארצי. התמונה החינוכית החיפאית מראה כי היעד החיפאי להעלאת מספר הלומדים בחינוך הטכנולוגי, הצליח באופן מרשים – 45% מהתלמידים במגמות החינוך הטכנולוגי.
באשר לצוות ההוראה בחינוך העל- יסודי, נמצא כי כמחצית מהמורים בביה"ס בחיפה (47%) בעלי תואר שני ומעלה.
אילנה טרוק, ראשת מינהל חינוך, תרבות ורווחה בעיריית חיפה: "בשנת הלימודים הנוכחית נמשיך לשאוף לעליית מדרגה נוספת, נעמיק את תכניות ההתנדבות והמנהיגות לתלמידים מגן ועד י"ב, לצד חתירה מתמדת לשיפור הישגים לימודיים והכנת תלמידים לאקדמיה ופיתוח קריירה בעתיד. במקביל, נשקיע בפיתוח וקידום מקצועי של צוותי ההוראה ובטכניקות הוראה מתקדמות."

תגובות