החלו העבודות לשיקום ואדי סאליב

בימים אלה החלו העבודות לשיקום וואדי סאליב. שכונה שהוקמה בסוף המאה ה– 19 בתקופת השלטון התורכי והפכה לסמל הקיפוח והמרי החברתי בשנות החמישים של המאה ה– 20.
לאחר מלחמת העצמאות השכונה אוכלסה בעולים מצפון אפריקה ומעט עולים מרומניה. תנאי החיים הקשים בשכונה שמצבה הלך והדרדר הפכו סמל למצוקה ולאחר מכן למרי החברתי שהתפרץ בשנת 1959 בסדרת מהומות אלימות של תושבי השכונה נגד הממסד. בתחילת שנות ה– 60 החל פינוי התושבים לשכונות חדשות יותר, בהם זכו לדיור משופר. עד תחילת שנות ה– 70 נעזבה השכונה כמעט לחלוטין.
שיקום השכונה יבוצע על פי תכנית בניין עיר מאושרת כאשר הכוונה המקורית הייתה להפוך את השכונה לרובע אמנים. בשנות ה– 90 של המאה העשרים ביצעה העירייה יחד עם מנהל מקרקעי ישראל פרויקט תשתיות מקיף בשכונה, במסגרתו הוטמנו כל התשתיות מתחת לפני הקרקע, הוכשרו מקומות חנייה ושוקמו מהלכי המדרגות הציבוריים העשויים מאבן המאפיינת כל כך את הוואדי.

1-ZR3_6906 1-ZR3_6914
הפיתוח יבוצע על פי אותם מאפיינים נופיים ואדריכלים שהיו קיימים בשכונה בעת הקמתה לפני קרוב ל– 150 שנה. במרכז השכונה מתוכנן כיום פארק רחב ידיים בשטח כולל של כ – 12 דונם.
הפארק שישמש כפארק עירוני שכונתי מתכונן, כמערך של טרסות מסורתיות שיבנו מאבני חאמי (אבן טבעית מעובדת ע"י ביקוע גס). כל הטרסות "נפגשות" בתיאטרון פתוח, המשלב מושבי אבן מעובדת עם משטחי דשא משופעים. בלב הפארק , כחלק ממערך הטרסות והטיילת ההיקפית, יוקמו בתי קפה וקיוסקים לרווחת המבקרים
ראש העיר יונה יהב: פרויקט שיקום ואדי סאליב משתלב בשורה של פרויקטים אשר מממשים את הפוטנציאל האורבני העצום הטמון במתחמי העיר ההיסטוריים אשר עמדו שוממים ומוזנחים לאורך עשרות שנים, במושבה הגרמנית, בהדר ובעיר התחתית. עם פתיחת חזית הים העירונית במערב הנמל תושלם המהפכה בעיר התחתית אשר תיצור מציאות אורבנית חדשה שתהווה מוקד מטרופוליני ואטרקציה תיירותית בינלאומית.

1-ZR3_6925

תגובות