הכירו את "כיכר הנובליסטים"

ראש העיר חיפה יונה יהב חנך את כיכר הנובליסטים הנושאת את שמם של חתני פרס נובל תושבי חיפה
בשכונת רמת אלמוגי שבחיפה חנך ראש העיר יונה יהב את כיכר חתני פרס נובל לכבודם של שלושת חתני פרס נובל תושבי העיר חיפה, מהטכניון: פרופ'-מחקר אברהם הרשקו, פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר ופרופ'-מחקר דן שכטמן.

שמות רבים אותם אנו מבקשים להעניק לרחובות או כיכרות מעוררים מחלוקות אך לא לגבי השם אותו אנו מעניקים היום לכיכר.
כאן לא היה שום ויכוח. אנו גאים שמחיפה הקטנה שלנו יצאו שלושה חתנים של הפרס המדעי החשוב בעולם. שלושה אישים שאוהבים את העיר ותורמים לה לא פחות משתרמו למדע

בכך יישמה העירייה את החלטת מועצת העיר מיום 13.5.2014 לקרוא את הכיכר הנמצאת בצומת הרחובות יקינטון – בליטנטל בשם כיכר חתני פרס נובל כאות הוקרה
"על הישגים ותגליות פורצות דרך בקידום המחקר בתחומי הכימיה והנדסת החומרים המהווים חותם חיפאי משמעותי למדע הישראלי ולאנושות בכלל".
בטקס נכחו מלבד ראש העיר יונה יהב, שלושת חתני הפרס ונשותיהם, נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא, יו"ר ועדת השמות העירונית פרופ' יוסי בן ארצי, נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין ומנכ"ל הקריה הרפואית רמב"ם פרופ' רפי ביאר.
בדברי ברכתו לחתני הפרס אמר רה"ע יהב: "פרצתם דרך לתגליות יוצאות דופן, זכייתכם הביאה כבוד רב לאקדמיה וגאווה עצומה לעיר ותושביה.
מערכת החינוך בחיפה" הוסיף יהב "משקיעה מאמצים רבים בחינוך למצוינות במדעים כאשר הישגיהם של חתני הפרס מהווים מודל חיקוי לאורם אנו מחנכים את בני הדור הצעיר כבר מגיל הגן".
יהב סיים את דבריו בהבעת תודה לחתני הפרס על מעורבותם בחיי העיר והצבתה של חיפה על המפה העולמית".

נשיא הטכניון פרופ' פרץ לביא: "זכייתם של הרשקו, צ'חנובר ושכטמן בפרס נובל מהווה ציון דרך משמעותי בהיסטוריה של הטכניון ומרכיב חשוב בהצבתו בשורה הראשונה של אוניברסיטאות מדעיות-טכנולוגיות בעולם.
הזכייה בפרס היא זכייה אישית המהווה עדות לכישרון להתמדה ולתעוזה המחשבתית של זוכי הפרס".
פרופ'-מחקר אברהם הרשקו: "הפרס הוא אישי אבל לטכניון חלק נכבד בהישג האישי הזה, בעידוד ובתמיכה לאורך כל הדרך. פרופ' הרשקו הודה לעירייה על היוזמה לקרוא את הכיכר על שם חתני הפרס וסיים את דבריו
באמרו כי ההישגים האקדמאיים מתחילים בבית הספר בהם צריך להשקיע כדי שגם בעתיד יהיו הישגים כאלה בעולם ההשכלה הגבוהה."
פרופ'-מחקר אהרן צ'חנובר: "תגליות גדולות הן פשוטות להפליא. עבדנו בבניין אבן, מנזר לשעבר, בתקציבים עלובים, אבל הייתה לנו חוצפה והיא שהובילה אותנו לתגלית.
כשגילינו את מערכת האוביקוויטין לא ממש הבנו את חשיבותה העצומה של התגלית. למרבה המזל, רבים אחרים המשיכו בדרך שסללנו, והטיפה הקטנה הפכה לנהר גועש.
הכיכר הזאת היא מסר של סקרנות: הילדים שיעברו כאן ישאלו מהם גבישים, למה חלבונים מתפרקים, והסקרנות הזאת תוביל אותם אל המדע בעקבותינו, אבל בדרכים אחרות."
פרופ' מחקר דן שכטמן: "העתיד של העיר טמון בילדים שמתנדנדים כאן לידנו על הנדנדות, בנוער שלנו. איכות החינוך היא שתקבע את העתיד.
אני מקווה שהכיכר הזאת תהיה מודל לחיקוי, שאנשים ירצו להיות כמונו בשטח שלהם. שירצו להיות משכילים – במדע, בהנדסה או באמנות".
פרופ' יוסי בן ארצי, יו"ר וועדת השמות בעיריית חיפה, אמר כי "שמות רבים אותם אנו מבקשים להעניק לרחובות או כיכרות מעוררים מחלוקות אך לא לגבי השם אותו אנו מעניקים היום לכיכר.
כאן לא היה שום ויכוח. אנו גאים שמחיפה הקטנה שלנו יצאו שלושה חתנים של הפרס המדעי החשוב בעולם. שלושה אישים שאוהבים את העיר ותורמים לה לא פחות משתרמו למדע."

תגובות