הסתיימה זריעת הדשא באצטדיון סמי עופר בחיפה

הבוקר הסתיים תהליך זריעת הדשא באצטדיון סמי עופר שנמשך כ- 10 ימים. תהליך הנבטת הדשא יארך כ- 90 יום, שלאחריהם יהפוך ל"כר הדשא החדש" באצטדיון.

תהליך יצירת משטח הדשא באצטדיון סמי עופר החל לפני כחודשיים עם התקנת מערכת ניקוז תת-קרקעית הקולטת את עודפי המים הנקווים ומזרימה אותם ממשטח הדשא למאגר תת-קרקעי של 450 מ"ק, ממנו נשאבים המים (ביחד עם מי המזגנים) לשימוש חוזר בהשקיית כר הדשא. השימוש במערכת זו יוצר כבר היום, בשלב הנבטת הדשא חיסכון של כ- 10,000 מ"ק מים. המערכת כולה מבוקרת ומפוקחת ע"י מרכז הבקרה והשליטה של האצטדיון, מתוך מטרה להגיע לחיסכון מרבי של מים בכל מהלך השנה.

מעל מערכת הניקוז הותקנה מערכת השקיה עם ממטרות קופצות. תכנון מע' ההשקיה לוקח בחשבון את ההצללות שיהיו על כר הדשא, כך שניתן להתאים את ההשקיה על-פי התנאים בשטח. מעל מערכות הניקוז וההשקיה נפרסה שכבת חצץ מנקזת, (הנקראת חצץ ביניים), בעובי של כ- 10 ס"מ אשר פולסה באמצעי לייזר כדי להגיע לרמת יישור מקסימלית. מעל שכבת החצץ הונחה שכבת חול מדורג שנבחר במיוחד ממחצבה במישור רותם שאושרה לכך. עובי השכבה כ- 30 ס"מ והיא משמשת כבית הגידול לשורשי הדשא.

השבוע, לאחר פילוס והידוק שכבת החול החל תהליך זריעת הדשא. זהו דשא 'קייצי' מהאזור החם ממשפחת הברמודות. הדשא מגודל במשתלה, מוצא כמרבדי דשא, נשטפת ממנו האדמה, מרסקים אותו וזורים (מפזרים) על המגרש.

לצורך כיסוי אופטימלי ומהיר של כל כר הדשא – כ- 9 דונם, משתמשים בשטח מרבדים של כ- 25% משטח המגרש, כדי ליצור קליטה והנבטה מהירה יותר של הדשא. להשרשת הדשא לאחר זריעתו נידרש שימוש במערכת השקיה זמנית בעלת נפח מים נמוך, בסיום העבודות תוצא מהשטח ולאחר מכן יופעלו הממטרות. תהליך ההנבטה המתוכנן הינו כ- 90 יום והוא יבחן בכפוף לתנאי מזג האוויר. עם סיום תהליך ההנבטה יתוחזק כר הדשא ע"י עובד תחזוקה אחד בלבד.

אצטדיון סמי עופר בחיפה מהווה אתגר גדול בכל שלבי הקמתו בשל הייחודיות והראשוניות של גודלו והעובדה שהינו האצטדיון המקורה הראשון בישראל. עובדה זו משפיעה רבות גם בהכנת כר הדשא של האצטדיון.

העובדה שהאצטדיון מקורה יוצרת תנאי מיקרו-אקלים ייחודיים לאצטדיון. מציאות חדשה של צל, לחות, זרימת אויר, עוצמת האור וסוג האור יוצרים אתגרים מיוחדים בכל הקשור להקמה ותחזוקת כר הדשא, בעיקר כשהמטרה היא להגיעה למצב של שלמות בכל הקשור לכר הדשא.

רק בשל עובדות אלה, בוצעו כבר במהלך שלבי התכנון שתי בדיקות של מיקרו-אקלים ע"י מומחים מחו"ל, האחת לבדיקת עוצמה וכיווני רוח במנהרת רוח באנגליה והשניה לבדיקת עוצמות האור במעבדה בהולנד. תוצאות הבדיקות השפיעו על תהליך ההכנה והקמת כר הדשא ובעקבות הבדיקות אף הוזמנו מכונות תאורה מלאכותיות לתגבור אור השמש.

ביום שני השבוע, בשעה חמש לפנות בוקר החלה זריעת הדשא על מחצית המגרש. היום, יום חמישי הושלמה זריעת כר הדשא במחצית השניה של המגרש באצטדיון סמי עופר בחיפה.

"השקענו מחשבה רבה על מנת שאצטדיון סמי עופר יהיה המתקדם ביותר בארץ והמודרני ביותר באירופה" אמר ראש עיריית חיפה יונה יהב, "אנו מקימים מתחם בילוי שוקק שימשוך קהל בכל ימות השנה, שבמרכזו אצטדיון פעיל ותוסס. יש לנו עניין רב למשוך קהלים מגוונים, של נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, שיבואו להינות מחוויית צפייה שטרם נראתה בישראל".

תגובות