הסתיימו העבודות ברחוב שימקין

הפטנט שהציל את עצי הרחוב בשימקין ישמש לשימור העצים ברחובות העיר הוותיקים
לאחר כ – 6 חודשי עבודה וחודשיים לפני מועד הסיום המשוער, רשמו עובדי מחלקת הגנים בעיריית חיפה הצלחה לפיילוט אותו ביצעו להצלת העצים ברחוב שימקין בשכונת רמת בגין. הפיילוט הייחודי נועד לאפשר את שיקום הרחוב מבלי לפגוע בעצים הוותיקים ששורשיהם הרימו את המדרכות.
העניין הובא לשולחנו של ראש העיר יונה יהב, אשר הנחה את האגרונום העירוני להציל את העצים בכל מחיר. הגורם להרמת המדרכות הוא מרחב המחיה ההולך וקטן של שורשי העצים, עובדה המונעת מעצים רבים להתפתח ואף גורמת למותם בטרם עת. הפתרון שנמצא מבוסס על יצירת תעלות תת קרקעיות אנכיות אשר כוסו בחומרים ייחודים המאפשרים מעבר חמצן המוחדר אליהן גם באמצעות פתחי אוורור. אלה, יביאו להגדלת שטח ההתפשטות של השורשים מתחת לפני האדמה תוך מניעת התופעה המוכרת של השורשים העולים כלפי מעלה ופוגעים במדרכות ובכבישים.
רחוב שימקין, נבחר להיות הרחוב הראשון בו בוצע שימור העצים כשלב מקדים לשיקום הכולל של הרחוב. הרחוב כמו רחובות וותיקים אחרים על רכס הכרמל משופע עצי אורן וותיקים ששורשיהם הרימו את המדרכות והכביש. הטכניקה לחפירת בתי השורשים והגדלתו התבצעה בטכניקות חדישות שהובאו במיוחד מחו"ל. עם השלמת הטיפול בעצים והכוונת השורשים לתעלות שנבנו עבורם, החל גם הטיפול ההוליסטי ברחוב שהסתיים בימים אלה ובמסגרתו הוחלפו התשתיות התת קרקעיות ברחוב.
עבודות השיקום תוכננו ע"י המחלקה לתכנון דרכים ובוצעו ע"י מחלקת ניהול פרויקטים באגף לשיפור פני העיר בעיריית חיפה. בנוסף, הוחלפו ושודרגו מערכות המים, הביוב , הניקוז והתאורה, בוצעו עבודות גינון והותקן ריהוט רחוב חדש לרבות: ספסלי ישיבה, גדרות ועמודי חסימה תקניים. בוצעו שיפורים גיאומטריים ונקבעו הסדרי תנועה חדשים להגברת הבטיחות. החניות לאורך הרחוב ובשטחי הבתים הפרטיים הוסדרו [במימון התושבים]. עם השלמת עבודות התשתית חודשו ורובדו מחדש המדרכות והכביש.
ראש העיר יונה יהב: "הנוף העצים והעלווה המייחדים כל כך את חיפה הם בנימי נפשנו. לא ניתן לפגוע בעצים ונמשיך לעשות ככל שביכולתנו כדי לשמור על כל עץ ועץ".

cohen reuven250117 15 cohen reuven250117 18 cohen reuven250117 19 cohen reuven250117 27

תגובות