כשגרמנים שרים בעברית

משלחת מקהלת תיכון "רעות לאמנויות" שבה ממסע הופעות בגרמניה
מקהלת החטיבה העליונה של בית הספר השש-שנתי "רעות לאמנויות" שבה מגרמניה ושטרסבורג, לאחר מסע מוצלח שכלל סדנאות והופעות משותפות עם מקהלה גרמנית. בקונצרטים המשותפים למקהלת תיכון "רעות לאמנויות" ומקהלת בית הספר לאמנויות ע"ש קלארה שומן, מהעיר לאהר, שרו הזמרים הגרמנים הצעירים בעברית, יצירות ממיטב הרפרטואר המוסיקאלי של מלחינים יהודים שחיו באירופה, מהרנסאנס ועד מלחמת העולם השניה. כך, הוגשו יצירות מסלומונה רוסי ועד גבירטיג שנספה בשואה וכן יצירות של מלחינים שנולדו באירופה ועלו לארץ, כמו פאול בן חיים ויחזקאל בראון. המקהלות שרו בעברית, גרמנית ולאטינית. הקהל הרב והנרגש, לעיתים עד דמעות, לשמע שירים כמו "ירושלים של זהב", העיד על העניין הרב בישראל ובהיסטוריה המשותפת של שני העמים.
מקהלת החטיבה העליונה של מגמת המוסיקה בבית הספר "רעות לאמנויות" , שמונה ארבעים ושלושה זמרות וזמרים, התארחה למשך שבוע ימים בעיר לאהר שבגרמניה. תלמידי ביה"ס המקומי לאמנויות ע"ש קלארה שומאן ומשפחותיהם אירחו ברוחב לב ובחמימות יוצאת דופן את משתתפי המשלחת והדבר ניכר במעורבות השוטפת של המשפחות המארחות, בהשתתפותם באירועים השונים ובפרידה המרגשת בסיום.

0934 ב

לאורך השבוע כולו התקיימו סדנאות וחזרות משותפות של שתי המקהלות בניצוחם של אמיר ברנהרד מנצח מקהלת תיכון "רעות לאמנויות" ומנצחי המקהלה הגרמנית. לקונצרט החגיגי והמרגש של שתי המקהלות, בו נכחו הורי כל התלמידים, אורחים מקהילת העיר וראש העיר קדם קונצרט-הרצאה של המקהלה ובו שולבו שירת המקהלה עם הסברים ששפכו אור על ההיסטוריה של היצירות, הולדת השירים ומשמעותם. חברי המקהלה הוזמנו לבית העיריה והעניקו את ספר העיר חיפה, בחתימת ראש העירייה יונה יהב, לראש עירית לאהר, שאף הגיע לקונצרט החגיגי.

אין ספק כי הפתעתם של הגרמנים מאיכותה של המקהלה הישראלית גרם לכך שבמשך השבוע הלך וגבר העניין של הקהילה המקומית במשלחת הישראלית, עד כדי כך שכמעט מדי יום התפרסמו כתבות על הביקור בעיתונות המקומית. שיא מרגש נוסף היה הקונצרט האחרון שהתקיים בבית כנסת שנפגע ב"ליל הבדולח" ב 1938 והפך מאז למחסן מסחרי, עד שבשנים האחרונות זכה לשיפוץ ולתחייה כמרכז תרבות. גם לקונצרט זה הגיע קהל מקומי רב והמקהלה זכתה לתשואות.
בנוסף לעבודה הקשה שהשקיעו התלמידים בחזרות ובהופעות, הם זכו גם לטייל בערים המקסימות, פרייבורג השכנה ושטרסבורג שבצרפת הקרובה ואף שרו משיריהם באופן ספונטאני בקתדרלות היפהפיות שבמרכזי הערים, בפני קהל מזדמן שהריע להופעות הבלתי צפויות. ההבטחה הצמודה שליוותה את הקבוצה בשטרסבורג המחישה לחברי המשלחת, לאמיר ברנהרד ולשרית קן דרור ופרחי שורצברג המורות המלוות, את החשש המלווה את נוכחותם של יהודים וישראלים בימים אלו בצרפת…

תגובות