מהנדסי כימיה צעירים

תכנית שמטרתה לעודד סקרנות וחשיבה יצירתית באמצעות העשרה מדעית תתחיל לפעול השנה בעשרים גני חובה בחיפה. ראש העיר, יונה יהב: "שיתוף הפעולה שרקמנו עם הטכניון מוביל לתכניות המעידות כי חשיפה מוקדמת של ילדים למדעים חשובה להתפתחותם המחשבתית"
בשנים האחרונות חלה בישראל ירידה במספר התלמידים הבוחרים במגמות מדעיות בתיכון ובאקדמיה. לתופעה זו הסברים שונים, חלקם טמונים בחשש שיש בקרב צעירים להיפתח לעולם המדעי, הנחשב למורכב מאוד. המח' לגני ילדים בעיריית חיפה והפקולטה להנדסה כימית בטכניון החליטו לפתוח השנה בתכנית אשר תתמודד עם הסוגיה. פרופ' אבי שרודר והמהנדסת מעין רשף מהטכניון, בשיתוף עם יחידת הצהרונים בגני הילדים בעיריית חיפה, יובילו השנה תכנית ייחודית המיועדת לילדים בגילאי גן חובה, בה יחשפו הילדים לניסויים מדעיים בתחום הכימיה.
פרופ' שרודר: "התכנית מאפשרת לילדים הצעירים לבצע ניסויים במו ידם, בשילוב תרגילי חשיבה מדעית וטכנולוגית, בדגש על יישומים לרפואה וננוטכנולוגיה. התחום המדעי נמצא במגמת התפתחות בארץ ובעולם. גילוי הגז הטבעי, מחקר ופיתוח לטובת פתרונות רפואיים למחלות קשות והפיכת העולם לירוק יותר- מעמידים בפנינו אתגרים טכנולוגים. אחד התחומים בהם ישראל מובילה משך שנים הוא הכימיה, ראיה לכך הם ששת זוכי פרס הנובל הישראליים בתחום זה. השאיפה שלנו היא להעניק לדור הצעיר כלים אשר יעשירו אותם מדעית וימחישו להם ששאיפות לזכייה בפרס נובל הן בהישג ידם".

שפרה ענתבי, מנהלת המחלקה לגני ילדים: "כשלב ראשון בתכנית הוכשרו גננות מעשרים גני ילדים בגילאי חובה. הגננות למדו את הניסויים ואת המשמעות המדעית שלהם. למעשה, במסגרת התכנית יחשפו ילדי הגן לעשרה ניסויים לאורך השנה. רמת הניסויים ומורכבותם גוברת מניסוי לניסוי. כל ניסוי עבר בדיקה קפדנית של יחידת הבטיחות של הטכניון ונוסה מבחינה מדעית על ידי מדענים מהטכניון. הגננות המשתתפות בפרויקט קיבלו ערכות המכילות את הציוד הדרוש לביצוע הניסוי וחוברת המכילה הסברים מדויקים על מטרות הניסוי ושיטות המחקר".
בין התכנים הנלמדים בתכנית: שיטת הכרומטוגרפיה, המלמדת על הפרדת צבעים; ניסוי המתאר כיצד עובדת קפילריות של צמח (היכולת של מים לנוע בניגוד לכוח המשיכה, מהאדמה ועד לכל חלקי הצמח במעלה הגבעול), ניסוי מדידת ויטמין סי במשקאות, הכרת חומר הפולימר בו משתמשים בטיטולים, כך שיכול לספוג נוזלים ולשמור על התינוק יבש ועוד.
ראש העיר, יונה יהב: "שיתוף הפעולה שרקמנו עם הטכניון מאפשר להביא את הכלים המדעיים המורכבים אל גני הילדים באופן ידידותי. התכנית מעוררת את סקרנותם של הילדים, הם רואים מול עיניהם "קסמים" ומבקשים להבין מה עומד מאחוריהם. הניסויים מאפשרים לילדים לנסות לפתור בעיות באופן אחר, להפעיל את הדמיון כדי לפתור בעיות מורכבות ואני מאמין שחשיפת תלמידים למדע יישומי החל מגיל צעיר מהווה כלי לחשיבה יצירתית אשר תשמש אותם בהמשך דרכם".

תגובות