מיתוסים על מיכל האמוניה במפרץ חיפה: נכון או לא נכון

האם המשק הישראלי תלוי באמוניה המאוחסנת במיכל האמוניה? האם ישנם פתרונות אחרים לייצור אמוניה? מה הסיכונים במיכל האמוניה ובאנייה המייבאת את האמוניה לישראל?
בעקבות ההחלטה האמיצה של בית המשפט על סגירת מיכל האמוניה והערעור שהגישו חיפה כימיקלים, אנחנו עושים לכם קצת סדר בדברים ומביאים לכם את הנתונים כפי שנמצאו בדו"ח הוועדה לבחינת נושא האמוניה במפרץ חיפה, ינואר 2017.

מיכל האמוניה הינו נכס לאומי-אסטרטגי של מדינת ישראל. לא נכון!
כ-97% מכל האמוניה הנוזלית שנכנסת לישראל יוצאת ממנה כחומרי דשן כימי, בעיקר ללקוחות בסין ובהודו. זאת תעשייה רווחית למדי, אבל אין לה כל קשר לאינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל. כל המעוניין יכול ליצר לעצמו אמוניה ולהפוך אותה לדשנים במפעלים שבנגב, בתהליך רציף בסמוך לאתר ייצורה. ייבוא של אמוניה בכמויות של עשרות אלפי טונות, אגירתה במיכל ענק בלב אזור צפוף אוכלוסין, ושינועה מחיפה לנגב בכבישי ישראל, אינם נכס אסטרטגי אלא איום אסטרטגי.

המשק בישראל זקוק רק לכמויות קטנות של אמוניה בשנה. נכון!
מפעלי תעשייה רבים במדינת ישראל, אכן זקוקים לכמויות זעירות של אמוניה – האמוניה משמשת למערכות קירור, לתעשיה הביטחונית, תעשיית התרופות, חיטוי מים, ייצור ניילון ועוד – אבל לא לכמויות המופרזות שנכנסות כל חודש לנמל הקישון.

מיכל האמוניה הוא הדבר הבטוחה ביותר לאחסן אמוניה בישראל. לא נכון!
בדיקה פנימית לא בוצעה בכל 31 שנותיו של המיכל, דבר שהוא חסר תקדים על פי כל תקן בינלאומי. בנוסף, דו"ח הבדיקה האקוסטית מעיד על אפשרות קיומם של סדקים חמורים בדופן המיכל שעלולים להביא לקריסתו בתוך מספר חודשים – לכן חובה להשבית את המיכל באופן מיידי.

בשלב זה למדינת ישראל אין אלטרנטיבה לייבוא האמוניה ואחסונה במפרץ חיפה. לא נכון!
אין כל צורך לייבא אמוניה נוזלית למדינת ישראל באמצעות אניות אמוניה ואין צורך לסכן מאות אלפי אנשים לשם כך. קיימות מספר חלופות סבירות לפעילות הזאת:
1. מפעלים הזקוקים לאמוניה בכמויות קטנות ובינוניות יכולות לייבא אמוניה ע"י מיכלי שינוע מאובטחים, המכילים כ-20 טון אמוניה כל אחד. את כל צרכי המשק בישראל, למעט תעשיית הדשנים לייצוא, כ-3,000 אמוניה לשנה, ניתן לייבא באמצעות 150 מיכלים כאלו.
2. הפקת אמוניה מאוריאה באתר הייצור היא שיטה המבוססת על יבוא של אוריאה מוצקה, אותה ניתן לשנע בקלות ולאחסנה לזמן בלתי מוגבל. האוריאה היא חומר בטוח וקיימות טכנולוגיות יעילות להופכה לאמוניה בתפוקה מותאמת דרישות, כך שכל האמוניה המיוצרת נצרכת מייד ולכן אין צורך לאגור אותה במיכל כלשהו.
3. ניתן כמובן לייצר אמוניה בארץ מגז טבעי בהיקפים קטנים, כפי שניתן לראות בכל העולם ב-20 השנים האחרונות.

ZR3_9056-11-1024x731מיכל האמוניה במפרץ חיפה. התעשייה בישראל זקוקה לכמויות זעירות של אמוניה

שורה תחתונה
הנהלת חיפה כימיקלים מתנערת מהחלטת בית המשפט לסגירת מיכל האמוניה ומנהלת מסע הפחדה לפיו הפסקת ייצור האמוניה תפגע אנושות במשק הישראלי.
דוח הוועדה שולל לחלוטין את טענות חיפה כימיקלים וקובע חד משמעית: האמוניה איננה צורך לאומי-אסטרטגי של מדינת ישראל. המשק בישראל זקוק רק ל-3% מכמות האמוניה המופרזת שנכנסת מידי חודש למדינת ישראל.
אנו תובעים ממשלת ישראל, לעמוד לצד תושבי חיפה וערי המפרץ ולא לאפשר לחיפה כימיקלים להמשיך ולשטות בתושבים!

תגובות