פרופ' דן שכטמן, חתן פרס נפגש השבוע עם ילדי גני ה"מדע קט" לשיחה על מדעי החיים

פרופ' דן שכטמן , זוכה פרס נובל בכימיה בשנת 2011 ותושב העיר, היה מהוגי הקמת אשכול הגנים המדעיים "מדע קט" בקריית חיים. שכטמן ביקר בגנים אתמול (יום ב') ושוחח עם הילדים על מדע. לתפיסתו החינוכית, שימוש בכלים מדעיים כבר בגיל הרך הינו מנוף לעיצוב דמותו של בוגר עתידי אשר יהווה נדבך משמעותי בחוסנה הכלכלי והחברתי של מדינת ישראל.

שכטמן פתח את המפגש בשאלה לילדים: "האם אתם יודעים מה עושים מדענים?" התשובות מצידם לא איחרו לבוא: "מדענים הם חוקרים העורכים ניסויים כמו ארכימדס" (בחצר הגן ישנו מתקן "בורג ארכימדס"), "חוקרים הם ארכיאולוגים המוצאים דינוזאורים", "מדען הוא גם איש שחוקר חשמל". שכטמן תיאר בפניהם על סביבת העבודה של המדענים והניסויים במעבדה והילדים סיפרו לו על ניסוי שערכו במעבדה בחומרים שקופים שונים באמצעותו הבינו כי לא כל נוזל שקוף הוא מים. מכאן השיחה נסבה על חומרים כמו מתכות, פלסטיק, זכוכית ואבנים, היכן הם נמצאים והשימוש בהם. המפגש הסתיים בכך שכל ילד סיפר מה הוא רוצה להיות לכשיגדל. כנראה שהמפגש עם שכטמן היה מכונן מאד עבור הילדים, שכן מרביתם סיפרו שהחלום שלהם להפוך למדענים.

אשכול הגנים המדעיים "מדע קט" נחנך אשתקד וזוהי שנתו השנייה. 3 גני ילדים בגילאי גן חובה פועלים באשכול ותכנית הלימודים שלהם כוללת העמקה בקידום ופיתוח חשיבה מדעית טכנולוגית וטיפוח דור של ילדים סקרנים, חוקרים וממציאים. במהלך שנת הלימודים, הם עוברים תהליך חינוכי הדומה לתהליך שעובר מדען- עריכת תצפיות, שאילת שאלות, העלאת השערות ואישושן או הפרכתן, הסקת מסקנות ועוד. למידת החקר מתקיימת בגנים עצמם ובמעבדה צמודה המאובזרת בכלים מדעיים טכנולוגיים.

אילנה טרוק, ראשת מנהל חינוך, תרבות ורווחה: "אחד ההישגים המשמעותיים של מערכת החינוך החיפאית הוא הזכאות הגבוהה לבחינות הבגרות בלימודי מדעים. הישג זה הוא ללא ספק תולדה של תפיסה עירונית לפיה יש לעודד סקרנות בקרב ילדים כבר מגילאי גן ולחשוף אותם למחקר וחשיבה מדעית מעמיקה וביקורתית בשיתוף פעולה עם מדענים כמו פרופ' שכטמן, מרכזי הייטק מובילים בעיר ומוסדות אקדמאים."

תגובות