שבוע החינוך בקריית חיים

מסייבר גיאוגרפי ועד שיימינג ברשת
בשבוע הבא (11-16 במרץ) יצוין שבוע החינוך בקרית חיים. במהלך כל השבוע יפתחו מוסדות החינוך בפני הציבור ויציגו מודלים פדגוגיים ייחודיים

בשנים האחרונות מקדמת מערכת החינוך בעיר חיפה את תפיסת הייחודיות, אשר מעודדת את מוסדות החינוך (מגני הילדים, בתי הספר היסודיים ועד חטיבות הביניים והתיכוניים) לבחור יחד עם הקהילה תחום עניין מרכזי המאפשר לתלמידים העשרה והתפתחות.

הרעיון העומד מאחורי תפיסת הייחודיות הוא להעניק לתלמידים את הכלים הטובים ביותר להתפתח במציאות משתנה. לדברי ראש מנהל חינוך, תרבות ורווחה בעיריית חיפה, אילנה טרוק, מחקרים מצאו ש- 65% מהתלמידים העולים השנה לכיתה א' יעבדו במקצוע שעדיין לא קיים כלל. "המשמעות של תפיסת מציאות חדשה זו היא שיש להשתמש בכלים יצירתיים ובשיטות לימוד מגוונות ושונות, המצוינות החינוכית, הערכית והלימודית לא תגיע משיטה אחת" אומרת טרוק.

מחקרים רבים שבוצעו בעולם המראים כי ייחודיות בית ספרית משפרת את האקלים החברתי בבית הספר ומשפרת את הישגי התלמידים. בזכות היותה של חיפה עיר גדולה המשופעת במוסדות אקדמיה, תרבות, הייטק ותעשיה, נבנתה תפיסת הייחודיות על רשת של שותפויות, כך שכיום חלק ניכר ומשמעותי ביותר מתוכניות הלימוד מתקיימות בשיתוף ההורים וקהילת העסקים בעיר.

להלן האירועים שיתקיימו במוסדות החינוך בקריה:

GIS – The Science Of Where

תיכון עירוני מקיף קריית חיים, הגדוד העברי 48 קריית חיים | 11.3 | 17:00-20:00

המסלול ללימודי סייבר גיאוגרפי בתיכון קריית חיים מציג: גאוגרפיה – אדם וסביבה.

הסייבר הגאוגרפי מחבר בין המציאות הגאוגרפית, תלוית המיקום, לבין המרחב הקיברנטי (ה"סייבר ספייס"), באיתור ואיסוף מידע, במדידה, בעיבוד ניתוח והצגת המידע החדש במערכות מידע גאוגרפי (ממ"ג – GIS), תחקורו ותשאולו.

בעולם הגלובאלי והטכנולוגי בו אנו חיים, כמעט כל טכנולוגיה אפשרית נשענת על תשתית גיאוגרפית. מה שהופך את המקצוע למאוד רלוונטי, חשוב ואף הכרחי.

מסלול הסייבר הגיאוגרפי בתיכון קריית חיים נפתח בשיתוף עם מערך השטח בחיל המודיעין, והמזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, במטרה לאתר כבר בזמן הלימודים תלמידים מצטיינים בתחום. לפיתוח מסלול זה השלכות על חינוך דור בוגרים מקצועי ואיכותי לתפקידי מפתח בצבא ובחברה.

מערכות המידע הגאוגרפיות בצבא הינן החלק המרכזי בטכנולוגיה הצבאית ומשמשות כתשתית נתונים לניתוח והבנת המרחב כמו גם לקבלת החלטות במרחב בזמן אמת. מערכת "כיפת ברזל", לדוגמה, צורכת נתונים מרחביים בזמן אמת לצורך חישובי מסלול תלת ממדיים מיטביים. מערכות נשק מונחה לצד מערכות שליטה ובקרה ומערכות GPS הינן מקצת מהמערכות עתירות הטכנולוגיה המשתמשות במידע מרחבי בתפעולן השוטף.

בשוק האזרחי מערכות המידע הגאוגרפיות מהוות מסד חשוב וחיוני לקבלת החלטות ברמה ניהולית ואסטרטגית. כגון תכנון ופיתוח ברשויות המקומיות.

תכנית היום:

17:00 תערוכה ופעילות בהובלת תלמידי המגמה.

17:30 מסלול הסייבר הגאוגרפיה במקצוע גאוגרפיה-אדם וסביבה: גב' פנינה גזית , מנהלת תחום דעת (מפמ"ר) גאוגרפיה-אדם וסביבה ו"מולדת, חברה ואזרחות", משרד החינוך.

18:00 GIS – The Science Of Where- מר יגאל מונטנר, חברת "סיסטמטיקס".

19:00 שירות משמעותי בצה"ל: סא"ל א', מדען ראשי יחידת המיפוי, מערך השטח של אמ"ן.

שיימינג ברשת: מועצת הנוער העירונית של קריית חיים מארחת את דרור גלוברמן

תיכון עירוני מקיף קריית חיים, הגדוד העברי 48 קריית חיים | 14.3 | 19:00

מה גורם לכל-כך הרבה בני אדם לשתף פעולה ולהניע ולהגדיל ולהעצים מצבים וסיפורים שהם לא מכירים על אנשים שהם מעולם לא פגשו ואין להם מושג מה מזה נכון ומה לא? על מי האחריות? מי אשם? ולמה כמעט אף אחד לא מצליח וכנראה גם לא יצליח לעצור את זה.

בהרצאתו יתאר דרור גלוברמן את האנרגיה חסרת השליטה שנוצרת ברשת ומועצמת דרך המדיה המסורתית והופכת לתופעה חדשותית תרבותית בינלאומית שאין דרך לנבא מראש את הגודל שלה ואת ההשלכות שלה ומה בכל זאת יכול האדם השפוי לעשות בכדי להתמודד עם התופעה.

גלוברמן, עיתונאי, מוסיקאי, שימש במשך כשלוש שנים ככתב לענייני תרבות וטכנולוגיה בחברת החדשות בערוץ 2 והגיש, בין היתר, את התוכנית “לידיעת הגולשים” והתוכנית “אנשים”. כיום מגיש תוכנית אקטואליה טכנולוגית ב”קשת”, ועורך ראשי של אתר NEXTER מבית מאקו.

הרצאתו של גלוברמן מובאת במסגרת תכנית ייחודית שפיתחה מועצת התלמידים של תיכון קריית חיים, הכוללת מערכי שיעור בנושא מניעת שיימינג. התכנית תועבר בשנת הלימודים הבאה בבתי הספר היסודיים בקריה, במטרה להעלות את המודעות לתופעה המסוכנת של בריונות ברשת ולהעניק לתלמידים כלים להתמודדות עם התופעה.

תכנית האירוע:

19:00 חברי מועצת תלמידים מנחים מעגלי שיח בנושא התמודדות עם בריונות ברשת.

19:30 פתיחה: נציגות מועצת תלמידים- לירי גושן וטליה גולדשטיין

הרצאה: דרור גלוברמן

תיכון עירוני מקיף קריית חיים, הגדוד העברי 48 קריית חיים | 14.3 | 19:00

ד"ר מולקולה חוגג עם ילדי הגנים המדעיים

"מדע קט"- גני הילדים המדעיים, בית אלפא 27, קריית חיים מערבית | 14.3 | 17:30

"מדע קט"- אשכול הגנים המדעיים טכנולוגים בחיפה, הוקם מתוך הכרה בחשיבות הרבה לטיפוח מיומנויות חשיבה וחקר בגיל הרך בסביבה מדעית טכנולוגית.

גני ה"מדע קט" חושפים את הילדים לעולם מופלא של מדע וטכנולוגיה, מאפשרים לילדים התנסות וחקר, פיתוח חשיבה מדעית, לימודי רובוטיקה ועוד. בגנים קיימת מעבדת חקר, שאותה מלווה מדריכת מדעים. המעבדה מצוידת במכשירים ובחומרים המותאמים לילדים בגיל הרך, ועוסקת בפיתוח ידע פיזיקלי – חקר תופעות העוסקות בתנועה של עצמים, תצפיות אחר תופעות שונות בסביבה הטבעית ובסביבה יזומה. עוסקת בהבנת מערכות טכנולוגיות שונות תוך בניית דרכים לעיצוב מוצר, ועוסקת באנרגיה.

אתם מוזמנים לאחר צהריים הורים וילדים באווירה מדעית ססגונית ולהופעתו של ד"ר מולקולה, המדען המבולבל שעורך קסמים מדעיים עוצרי נשימה עם חומרים שיש בכל בית. הוא מגלה כיצד מעיפים טיל מתרופה לכאב בטן, איך מנגנים סונטה על קשית, כיצד מכינים משחת שיניים מסתורית לפילים ועוד הפתעות רבות!

לאחר ההופעה תתקיים סדנת יצירה מדעית, בה נכין מוצרים פשוטים הפועלים אך ורק על פי חוקים מדעיים.

"מדע קט"- גני הילדים המדעיים, בית אלפא 27, קריית חיים מערבית | 14.3 | 17:30

השוער ניר דוידוביץ בבית ספר "גורדון": משנים את כללי המשחק

בית הספר היסודי "גורדון" קריית חיים, רח' זלמן ארן 43, קריית חיים | 16.3 | 8:15-11:30

בית הספר היסודי "גורדון" מכין את הילדים לאתגרים בעולם המשתנה. בית הספר פיתח מודל חינוכי ייחודי- "שחקנים בנבחרת"- שמעניק לתלמידים כלים להתמודדות עתידית בעולם העסקי, בסטרטאפים, יזמות ואפילו בספורט. כלי "הנבחרת" מיושמים במספר מעגלים:

נבחרות מורים- המורים עובדים בשיתוף פעולה בהבניה של יחידות הוראה מגוונות במתמטיקה ושפה, הכוללת הוראה דיפרנציאלית, המשלבות כלים דיגיטאליים ואינטראקטיביים.

נבחרות P.B.L- למידה מבוססת פרויקטים בכל שכבות הגיל, במגוון תחומים בהלימה לתוכנית הלימודים.

נבחרות קצרות טווח במקצועות הליבה: שפה ומתמטיקה לקידום הישגים. במסגרת הנבחרת נקבע יעד אותו יש להשיג בטווח קצר, התלמידים כולם מתגייסים למען המטרה, מלמדים ועוזרים זה לזה, ובתום התהליך נבדק האם היעד הושג.

נבחרות מצוינות- המביאות לידי ביטוי את הכישרונות וחוזקות של כל אחד ואחת. נבחרת הסיפור המוזיקלי, נבחרת משחקים של פעם, נבחרת מרוצי שדה ועוד…

בואו לשמוע משחקן נבחרת ישראל, השוער ניר דוידוביץ, מה זה להיות חלק מנבחרת, כיצד החוזקות שלו באו לידי ביטוי בדרך להגשמת יעדי הקבוצה להישגים ומצוינות.

ניר דוידוביץ, השוער המעוטר ביותר בישראל, בעל 12 תארים קבוצתיים ותואר כדורגלן העונה בישראל במדי מכבי חיפה.

אתם מוזמנים לבוקר של התנסות, בו תרגישו בעצמכם את כוחה של נבחרת:

8:15-10:00 פעילות במגוון נבחרות הורים ותלמידים לפי שכבות גיל: נבחרות קריאה, שפה, מתמטיקה, ספורט, משתלה קהילתית, סיפור מוזיקאלי, מעגל שיח והצגת תוצרים למידה מבוססת פרויקטים שכבת ו' בנושא 70 שנה למדינת ישראל.

10:30-11:30 מפגש עם שחקן נבחרת ישראל ושוער מכבי חיפה ניר דוידוביץ.

לפרטים נוספים: בית הספר היסודי "גורדון" קריית חיים 04-8731814

התיכוטלון- מרוץ הבריאות של הקריה

תיכון עירוני מקיף קריית חיים, הגדוד העברי 48 קריית חיים | 11.3 | 9:30-11:30

מאות תלמידי ומורי חטיבות הביניים "שקד" ו"דגן" של תיכון קריית חיים יכבשו את רחובות קריית חיים במסגרת ה״תיכוטלון״ הראשון.

במסגרת האירוע יוזנקו התלמידים משער בית הספר בשלושה מסלולים: הליכה, ריצה ורכיבה על אופניים.

האירוע יסתיים בהפנינג ענק שיקיימו התלמידים במתחם בית צ׳ארנה.

תיכון עירוני מקיף קריית חיים, הגדוד העברי 48 קריית חיים | 11.3 | 9:30-11:30

תגובות