שיקגו-חיפה שיתוף פעולה בתחום מדעי החיים

כך סוכם [ יום א' 10.9] בין ראש העיר חיפה יונה יהב לראש עיריית שיקגו רם עמנואל שהגיע לחיפה בראש משלחת המונה 55 איש בהם אנשי אקדמיה, ראשי אוניברסיטאות, אישי ממשל וכלכלה, מנהלי חברות היי טק וקרנות הון סיכון.

ראש עיריית שיקגו המבקר בישראל רם עמנואל הפתיע את ראש העיר חיפה יונה יהב עם מתנה מפתיעה במיוחד. עמנואל העניק ליהב אמש (ראשון) חולצה וכובע מקוריים של קבוצת הבייסבול של שיקגו, שזכתה בשנה שעברה באליפות. משעשע במיוחד היה הרגע שבו יהב אמר לעמנואל כי ישמח אם בפעם הבאה שהוא מגיע לביקור נוסף – יביא לו חולצה במידה גדולה יותר. עוד הוסיף יהב כי הוא מקווה שהחולצה תביא מזל לקבוצות הספורט השונות של חיפה.

ראש עיריית שיקגו פתח את הביקור בפגישת עבודה בעיריית חיפה בהשתתפו חברי המשלחת, מנכ"ל בית החולים רמב"ם פרופ' רפי ביאר וחתן פרס נובל בכימיה פרופ' דן שכטמן וראשי הערים שיקגו וחיפה. בפגישה הוצגו בפני המשלחת תכניות ייחודיות המציבות את העיר חיפה כעיר בראש מערך הפיתוח הטכנולוגי והרפואי. בין היתר, הוצג על ידי מנכל החברה הכלכלית אור שחף פארק מדעי החיים שהוקם בכניסה לעיר ויציע משרדים ומעבדות לחברות ישראליות ובין לאומיות המפתחות
טכנולוגיה רפואית מתקדמת. עמנואל ציין בנאומו את חשיבות פיתוח בסיס של קשר תרבותי בין הערים בנוסף לקשר הטכנולוגי.

רם [ישראל] עמנואל [57], ראש עיריית שיקגו, כיהן בעבר כראש סגל הבית הלבן בממשלו של הנשיא ברק אובמה. היה חבר בית הנבחרים של ארה"ב ויו"ר הסיעה הדמוקרטית בבית הנבחרים. רם עמנואל,
הגיע לחיפה בעקבות ביקור אותו קיים יונה יהב לפני כחצי שנה בשיקגו במהלכה דנו שני האישיים בדרכים לקידום שיתופי פעולה בתחום מדעי החיים בין חברות המתמחות בנושא, מוסדות מחקר ומרכזים רפואיים המצויים בשני הערים.
בתום הפגישה בעירייה נחלקו חברי המשלחת לקבוצות על פי תחומי עיסוקם והתמחותם ויצאו לפגישות אישיות עם הגורמים איתם יקדמו את שיתופי הפעולה בין היתר במרכז הרפואי רמב"ם החברה הכלכלית המקימה את פארק מדעי החיים בחיפה, אוניברסיטת חיפה, הטכניון.

פארק מדעי החיים

פארק מדעי החיים חיפה הינו הפארק הייעודי הראשון הנבנה בארץ לתחום זה. הפרויקט, בבעלות משותפת של החברה הכלכלית לחיפה וחברת מבני תעשיה, נבנה במבואות הדרומיים של חיפה, כחלק בהמשך פיתוח התעשיות עתירות הידע במבואות הדרומיים בכניסה לעיר. הפארק נבנה על שטח של 31 דונם והתכניות כוללות הקמת חמישה בניינים בהיקף כולל של 85 אלף מ"ר. בשלב זה, הוקם הבניין הראשון בפארק בשטח כולל של כ-12,000 מ"ר ובעלות של כ-100 מיליון שקל. בין החברות שכבר מאכלסות את המבנה : GE, סונובה ו – MindUP .
פארק מדעי החיים מדגים את ה'אקו סיסטם' החיפאי בתחום מדעי החיים, שמייחד ומבדל את חיפה בחיבורים ובשיתופי הפעולה הרבים בין כל גופי האקדמיה, המחקר והפיתוח, מוסדות הרפואה ופארק מדעי החיים חיפה. שיתופי פעולה אלה, אותם ניתן למצוא רק בחיפה, נותנים ליזמים ולחברות את התנאים הנדרשים למחקר, פיתוח ויישום במקום אחד".

תגובות