תודה ללוחמי האש וכוחות הביטחון

נאום ראש העיר מאירוע ההוקרה ללוחמי האש וכוחות הביטחון בעקבות אירועי השריפה בחיפה:
"חיפה היא העיר היפה ביותר בישראל. ואני לא מדבר רק על הוואדיות, חוף הים והנוף אל המפרץ. יופייה של חיפה הוא עוד לפני הכול, בשל בני האדם החיים בה.
המשימה של כולנו היא לשמור על חייהם, ועל הבית של תושבי העיר הזו. בשנים האחרונות למדנו כי בראש החץ – בהגנה על חיינו – נמצאים לוחמי האש. אם בשריפה הטרגית שאחזה בכרמל לפני כמה שנים וגבתה את חייהם של רבים, ועד האירוע המחריד של אתמול בו עלה באש מיכל דלקים בבתי הזיקוק. אירוע שללא התערבות מהירה של לוחמי האש, יכול היה להיגמר באסון גדול. שוב ושוב, אלה לוחמי האש, העומדים במבחן, השמים עצמם בחזית, ואת חייהם על הכף, על מנת להציל חייהם של אחרים.
אדוני ראש הממשלה, קשה להמעיט בתודות המגיעות לך על המנהיגות הנחושה והמעשית כפי שבאה ליד ביטוי באירוע השריפה בחיפה. זו הייתה הפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל בה התרחשה שריפה בסדר גודל כזה בתוך עיר מטרופולינית גדולה. זו הייתה גם הפעם הראשונה בה נדרשו עשרות אלפי תושבים לפנות את ביתם תוך דקות. אפילו מזג האוויר היה נגדנו.
לצערנו, ניהלנו את המשברים הגדולים שהעיר הזו חוותה בעשור האחרון והייתה לנו הזכות לראות מקרוב את הצעדים שעשתה המדינה בטיפול באירועים מסוג זה. השינוי לטובה בתיאום של עבודת כל הגורמים – מאז האסון ביערות הכרמל – ראוי לציון והערכה, לך, אדוני ראש הממשלה.
אנחנו מציינים היום את חנוכה, ואת הניסים שבאו עלינו. בכל האירוע הזה לא היה אף לא נפגע אחד בנפש. אבל הפעם זה לא היה נס. זו הייתה הערכות נכונה ופעולה קרת רוח ומקצועית של כל אחת ואחד בשדרת הפיקוד.
מאנשי הכיבוי וההצלה, אנשי המשטרה שנאצלו להתמודד עם שריפות שפורצות בכל רגע במוקדים שונים בעיר, אנשי מד"א שנדרשים לנוע עם האמבולנסים בעיר שבה כל הצירים חסומים, וגם עובדי עיריית חיפה, ששעות ארוכות של אימונים ותרגולות הפכו אותם לאנשי צוות מיומנים וזרוע יעילה של פיקוד העורף. גם להם מגיעה תודה מקרב לב.
לכן מגיעה תודה מיוחדת לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן שידע לתכלל את המשאבים ואת כל הכוחות תחת פיקודו. מהשוטרים הנאמנים שנשאו קשישים מתוך הלהבות ועד אחרון החיילים שנעו בשכונות החשוכות בלילה ושמרו על רכושם של התושבים.
תודה עצומה לשני מפקדים שלא עצמו עין והובילו בביטחון את הכוחות שלהם, מפקד מחוז חוף ניצב עמוס יעקב וניצב משנה שאול צמח, מפקד משטרת חיפה. הביטחון שלכם הקרין על כולנו.
בתוך כך, אי אפשר שלא להעניק היום ציון לשבח גם לתושבי העיר, על הסולידריות, על האצילות, ועל שיתוף הפעולה עם כל הכוחות. הם חלק גדול מהסיבה שבעטיה אנחנו כאן, מציינים את האופן בו האירוע הזה נגמר.
אבל בשם התושבים האלה, אני פונה אליך היום שוב אדוני ראש הממשלה, נצל את הכוח והסמכות שניתנו בידך, על מנת להעניק לתושבים האלה עתיד גם בכל הנוגע לתעשייה המזהמת שהשאיר לנו כאן בירושה המנדט הבריטי.
זה פשוט לא יתכן. זה פשוט לא יתכן שנשאיר תחת חלונם של מיליון תושבים חבית חומר נפץ מסוכנת ומזהמת. אנחנו לא יכולים עוד לשבת על שולחן הרולטה של אויבנו. האירוע החמור אתמול היה צלצול השכמה עבור כולנו. הדלק, הגז, האמוניה, כל אלה לא יכולים לשבת במקום אחד.
החומרים הרעילים האלה חונקים לכל ערי המפרץ את העתיד ומסתירים לנו את האופק.
ולא אוכל לסיים בלי לומר תודה לידידי, שר האוצר משה כחלון. אשר באירוע השריפה האחרון הראה מנהיגות אזרחית מעוררת הערצה. מהרגע הראשון השר כחלון שינה את כללי המשחק, ולימד את כולנו שיעור במתן שירות לתושב. ההתגייסות של "מס רכוש" וכל אנשי משרדו לחמ"ל העירוני. הליווי האישי והאנושי והוויתור על כל סרחי העודף של הבירוקרטיה, כל אלה חיזקו אצל התושבים שלי את האמון במערכת הציבורית ואת התחושה שהמדינה – באמצעות העירייה – עוטפת אותם בדאגה וכי הם אינם ננטשים בעת צרה.
אבל הערב הזה הוא שלכם, לוחמי אש יקרים. אני חושב שהאירוע שהיה אתמול, בו צפינו בכם עומדים בקו הראשון מול האש המפחידה של מיכלי הדלק הענקיים.
וגם לפני כחודש; האופן בו נעתם בידיים מפויחות עם גרזנים וצינור מים בתוך וואדיות בוערים, ההתנהגות האבירית ומעוררת ההערצה שלכם, כל אלה הם הסיבה שבגללה הוענק לכם התואר "לוחמי אש". והם הסיבה שבגללה אנחנו כאן להצדיע לכם. תבוא עליכם הברכה!

תגובות