תערוכה חדשה במוזיאון לאדריכלות ע"ש מוניו גיתאי וינרויב

מפגשים חיפאיים

שותפות אדריכלית ערבית-יהודית בתקופת המנדט הבריטי בחיפה

אוצרים: וליד כרכבי / עדי רויטנברג

הפתיחה: יום שישי 10.5.13 בשעה 12:00

נעילה 10.9.13

הסיפור החיפאי הצמיח בתוכו מפגש אדריכלי-יזמי מרתק שהתקיים בין יזמים ערבים פלסטיניים לאדריכלים יהודים על רקע פיתוחה האורבני המואץ של חיפה המנדטורית.

המפגש הייחודי הזה יצר אדריכלות עירונית-חיפאית שתוכננה ע"י אדריכלים מהגרים אירופאים, עבור יזמים פלסטיניים מקומיים ואנשי עסקים לבנונים וסורים. אדריכלות המשלבת בתוכה אלמנטים ממזרח ומערב, שימוש בחומרים מקומיים ואלמנטים מסורתיים בשילוב פרטים מודרניים.

התערוכה עוסקת בהשפעות ההדדיות שהתקיימו בין האדריכלים היהודים לבין בעלי הבתים הערבים, תוך בחינת היחסים האנושיים שמעבר ליחסי לקוח-מזמין ואדריכל-מבצע. יחסים אלו חושפים בפנינו דיאלוג תרבותי פורה, שהגיע לשיאו בשלהי המנדט הבריטי בשנות ה-30 וה-40 והתממש בשורה של פרויקטים אדריכליים מרהיבים.

האוצרים וליד כרכבי ועדי רויטנברג מציגים תוצאות מחקר של שנים, בתערוכה הסוקרת את האינוונטר האדריכלי הקיים בחיפה, תוך הצגת התכניות המקוריות של המבנים, הצעות תכנוניות – פרספקטיבות, הצעות לשינויים והתכתבויות מתוך תיקי הארכיב ההיסטוריים של מינהל ההנדסה.

ההתבוננות בעבר משרטטת קווים עדינים לאופציות עתידיות של דיאלוג תרבותי מתוך יחסים של כבוד הדדי ושכנות טובה. גילויו של מידע היסטורי/אדריכלי/תכנוני זה מאפשר חשיבה מחודשת לגבי המושג "תרבות אדריכלית" כביטוי לרבדים היסטוריים והשתלבות לאומים, תרבויות ודתות.

 

המוזיאון לאדריכלות ע"ש מוניו גיתאי וינרויב, שד' הנשיא 135, מרכז הכרמל, חיפה

ג',ד', ו' 10:00-13:00

ב', ה' 16:00-19:00

שבת 11:00-14:00

כניסה : 20 ₪, 10 ₪ ילד עד גיל 12, סטודנט, תושב ותיק

תגובות