תערוכות חדשות במוזיאון העיר חיפה

thumbnail_הזמנה לאסוף חיפה
שתף את החברים

תערוכות חדשות במוזיאון העיר חיפה

מקבץ תערוכות חדשות במוזיאון העיר חיפה:

'לאסוף חיפה'
בחזרה לפלאות/מזכרות היומיום

מוזיאון העיר בחיפה מציג מקבץ תערוכות חדשות שעוסקות באיסוף ובאספנות, לכבוד הצגתו לראשונה, של אוסף ירי רימון, אוסף ייחודי ונדיר הכולל 7,000 פריטים היסטורים של העיר חיפה , בהם, אלפי תצלומים, גלויות, מסמכים, כרזות וחפצים. האוסף החדש ישמש כמקור לתערוכות שעוסקות בהסטוריה של העיר חיפה ובנושא אספנות.

פתיחה: מוצ"ש, 22 יולי 2016, בשעה 20:00
נעילה : אפריל 2018
אוצרות: עינבר דרור לקס וליאת מרגלית

תפקיד המוזיאונים, לאסוף,להחזיק ולטפח פריטים אותנטיים בעלי חשיבות ערכית ותרבותית. חלקם מגיע מאוספים פרטיים שמבוססים על בחירות אישיות. האוסף הפרטי מציב אלטרנטיבה מעניינת לאוסף הציבורי. בעל האוסף הוא שקובע את החוקים, ההיררכיה והמשמעות של חפציו. פירוקו של אוסף פרטי והעברתו למוזיאון, כמוהו כלידתו מחדש, שמתרחשת בעת הצגתו לציבור, לאחר מחקר מדעי של חוקרים ואוצרים.
מקבץ התערוכות החדשות נולד כחלק מהרצון להציג את האוסף ייחודי והנדיר של האספן החיפאי, ד"ר ירמיהו (ירי) רימון, שהצטרף לאוסף מוזיאון העיר. התערוכות בוחנות את האופנים השונים של קיטלוּג והבניה של אוסף היסטורי-מוזיאלי ואת הפרשנות של "השחקנים" המרכזים בשדה: האספן, האוצר והחוקר ההיסטורי.

1

לאסוף את חיפה, מאוסף ד"ר ירמיהו (ירי) ושושנה רימון
אוספיו של ד"ר ירמיהו (ירי) רימון (יליד חיפה, 1933), מהאוספים הפרטיים הגדולים והחשובים לתולדות ארץ ישראל והציונות,תוצר של עשרות שנים של אספנות נלהבת ודקדקנית. רימון הקדיש אוסף ייחודי לעיר חיפה, ובו אלפי פריטים המתעדים את תולדותיה, מהתקופה העות'מאנית ועד שלהי המאה העשרים. אלפי תצלומים, גלויות, מסמכים, כרזות וחפצים, המשקפים פרק מהותי בהיסטוריה האדריכלית והתרבותית של העיר ואת התפיסות הציוניות של מקימי חיפה העברית. חומרים אלה משמשים מקור עשיר למחקר וללימוד ובסיס לתצוגות היסטוריות. התערוכה מאפשרת למבקרים הצצה נדירה אל ההסטוריה של בירת הצפון, באמצעות פנינים מהאוסף החיפאי של ד"ר רימון, שנבחרו על ידי חוקרים ואוצרים שונים בהם: פרופ' יוסי בן ארצי, ד"ר מאג'ד ח'מרה, ד"ר רות אורן ואדריכל וליד כרכבי.

בחזרה לפלאות
בהשתתפות זוהר גוטסמן/מאיה אטון/ דנה לוי/ עדי נחשון/ אוספי מוזיאוני חיפה
הכניסה לביתם של ד"ר ירמיהו (ירי) ושושנה רימון היוותה מעין גירסא מקומית ל"חדרי הפלאות" של אצילים אירופאים ברנסנס. מעין אזכור ל"חדרי הפלאות" ולשיח המוזיאלי המתפתח בעשורים האחרונים בעולם ובארץ, אוצרי התערוכה ביקשו לבחון את תכולת המחסנים של מוזיאוני חיפה בעין רעננה ובמבט חדש. תרו אחרי המופלא, האקזוטי והמשעשע בהם. בחלל התצוגה הוצבו בסמיכות חפצים ויצירות בגיבוב ובאורח שרירותי – ללא היררכיה "מעמדית" וללא מחויבת לארגון כרונולוגי-היסטורי, או לייצוג של סיפור-על. אלו לצד אלו הוצבו יצירות אמנות לא ידועות ונשכחות, יצירות בעלות מעמד תרבותי והיסטורי, תוצרים של מלאכות יד מקוריות ומספר עבודות עכשוויות של אמנים שאינם חלק מאוסף המוזיאון. בתוך הריבוי הסלקטיבי, המתכתב עם ההיסטוריה של המרחב המקומי והיצירה האזורית, התצוגה מעלה לדיון את האופן שבו נערכות בחירות בתצוגה המוזיאלית –בכל אחד מן המוזיאונים המיוצגים בתערוכה ובתערוכה הנוכחית.

3

מזכרות היומיום
בהשתתפות אליהו אריק בוקובזה/יואל גילינסקי/עמית שמעוני/אוספים פרטיים
תערוכה זו נוצרה בעקבות רכישת האוסף החיפאי של ד"ר ירמיהו (ירי) רימון על ידי מוזיאוני חיפה, מהלך שהביא לכניסתו של אוסף פרטי גדול אל תוך המרחב המוזאלי. התערוכה מבקשת להצביע על העניין הגובר בחקר התצוגה המוזיאלית וההיסטוריוגרפיה החזותית, וזאת על רקע התהפוכות שעוברות בעשורים האחרונים תצוגות במוזיאונים היסטוריים ומקומיים בארץ. התפיסה המוזיאלית שרווחה במוזיאונים היסטוריים בארץ פינתה את העיסוק ב"מקור" לטובת העיסוק בנרטיב ובפרשנות שהמוזיאון "ממציג" בהתייחסו לעבר. בעשורים האחרונים במוזיאונים ברחבי הארץ החלו להציג תערוכות נוסטלגיות בנושאים מגוונים, החוקרים את התרבות החומרית והתרבות החזותית שנוצרה בארץ לפני קום המדינה ואחריה. חפצים מחיי היומיום, מזכרות, מוצרי התרבות הפופולרית, ובכלל זה חפצים שנצרכים לרגע ונזרקים לפח, כגון כרטיסי אוטובוס, מודעות פרסומת, הזמנות לאירועים וכדומה, החלו למלא את חללי התצוגה המוזיאליים. תצוגות אלו מתבססות בחלקן הגדול על אוצרות המוחזקים בידי אספנים פרטיים ו"היסטוריונים חובבים" של התרבות החומרית המקומית.
ברוח זו, חלל התערוכה מתייחס לתרבות הצריכה ולאספנות המקומית בעשורים האחרונים מאז שנות השמונים. עבודות אמנות, אוספים יומיומיים, מסחריים, תיירותיים ופלסטיים יוצרים יחדיו חדר צבעוני ורב-קסם. לצד ההקשרים הנוסטלגיים וההיסטוריים, נוצרות משמעויות חדשות בעקבות הצבת האובייקטים יחדיו. התצוגה מעוררת שאלות בדבר האופן שבו אנו מסוגלים לשפוט בצורה מהימנה את הזמן שבו אנו חיים. אלו אובייקטים "ראויים" להיכנס ל"היכל הזיכרון" ההיסטורי ואלו חומרים יזכו להיות מוצגים בעתיד?

מוזיאון העיר, שד' בן גוריון 11, המושבה הגרמנית, חיפה – טל' 04-9115888 – www.hms.org.il
א, ב,ג,ד 10:00-16:00 , ה' 16:00 – 19:00, ו' 10:00-13:00 , שבת : 10:00-15:00