תערוכת צילום שאסור לפספס!

שחר עזרן
פרפורמנס

פתיחה חגיגית בהשתתפות הצלם : יום חמישי 25.7.13 בשעה 20:00

התערוכה תוצג לאורך רחוב שער פלמר בין שדרות העצמאות לשער 5 ההיסטורי של נמל חיפה.

שחר עזרן, צלם, יליד חיפה, מתגורר בארה"ב בעיר ניו יורק למעלה מ -20 שנה ,משנת 1991 . עזרן נחשב לאחד מצלמי תעשיית הבידור הכי מחוזרים בעולם. לעתים קרובות הוא מצלם על במות של האירועים החיים המסוקרים ביותר בעולם לצד נשיאי מדינות ומוזיקאים אייקונים.

צילומיו הופיעו על שערי מגזינים כגון לונדון טיימס, רולינג סטון, יוּ-אֶס וויקלי, פּיפֶּל ורבים אחרים. פורסמו בספרים רבים, ביניהם "הפלאזה – חשיפה", "ניו יורק: מטרופולין החלום האמריקאי", "אין כמו הדבר האמיתי – תיאטרון אפולו", ו"מורגן פרימן וחברים". עבודות האמנות של עזרן, שזכו לשבחים רבים, הוצגו בתערוכות ברחבי העולם, בין השאר במוזיאון סמיתסוניאן הלאומי, בוושינגטון הבירה.

התערוכה בחיפה תחת הכותרת פרפורמנס תכלול 30 צילומי ענק של עזרן שיוצגו בחוצות העיר התחתית בחיפה לאורך רחוב שער פלמר בין שדרות העצמאות לשער 5 ההיסטורי של נמל חיפה.

גיא פינס על שחר עזרן –
פתאום מוצא את עצמו הצלם מוקף במאות אלפי הפריימים של חייו. בעולם שצובר מיליוני טרה-בייטים של זיכרון מצולם, הכל לכאורה נגיש בכל רגע – אבל בעצם, מי טורח בכלל לחפש… טוב שמגיע הטלפון הזה מחיפה לניו יורק שבו מתבקש הצלם להתכנס לרגע ולגלות לנו ולעצמו מחדש את חייו.
שחר עזרן, בעבודתו שנפרשת על שלושה עשורים, חי ופועל במוקד העניינים, במצלמה שלופה ובמבט משועשע, מלב העיר האמיתית ללא הפסקה. הצלם-הצייד נבדל אולי מצלם הגלריות האמן בכך שעוד לפני שיצא לדרך כבר יש לו לקוח שממתין לקליק האחד, ובכל זאת, ממרחק הזמן, אוּמנוּתו הופכת לאמנותו.
בכל שנותיו בעיר הגדולה עזרן הוא מין שגריר ישראלי חמוש במצלמה. עצם שמו מסנדל אותו, מרצונו או שלא, אל הישראליות. לך תסביר לניו יורקי שפגשת רק היום איך מבטאים את השחר הזה, במלרע ובח׳ הגרונית שלעולם לא תצליח להישמע עגולה מספיק לאוזן אמריקאית. וכך מבלי לנסות להיטמע בעיר שהפכה לשלו, הוא שומר על עמדת הישראלי המשקיף, תמיד בתווך – מקפיא בזיכרון את ראש הממשלה ואת מי שיהיה מחליפו, את הקוסם ומלך הפופ, את שאגת כוכב הכדורגל ואת מבטו העייף של הנשיא.
מאחוריו שנים כצלם עיתונות: תהילת הנצח של אלה, כמו של הגנרלים שהם מצלמים, הייתה תמיד על רגעי קרבות ואסון, תמונות של מהפכות ודם. אבל זה לא כך באמת: ההיסטוריה אולי עשויה ממלחמות – אבל מתנהלת מיום ליום, וכך דווקא בימים האלה, כשכל איש הופך בעיני עצמו ליחידת צילום אינסטנט בנייד, נעים לעצור לרגע ולהתכנס אל זיכרונו של הצלם המקצוען שהקפיא עבורנו את הזמן.

התערוכה תוצג עד סוף אוקטובר 2013.

תגובות