בגרות בסטרטאפ בריאלי

בית הספר הריאלי ייפתח את תכנית Y7 - מסלול תלת-שנתי לבגרות בחדשנות!

זוהר גנוסר, סמנכ"ל פדגוגיה של בית הספר הריאלי: "מכיוון שהחל משנה זו ההרשמה לבית בירם הינה סגורה לתלמידים חיצוניים (רק בוגרים ממשיכים מחטיבות הביניים של הריאלי או תלמידים שנבחרו לפנימייה הצבאית יכולים להתקבל ללימודים בבית בירם), מסלול Y7 מצטרף להיצע המגמות העשיר שהתפתח בשנים האחרונות בבית בירם עבור תלמידי הריאלי, שחרטו על דגלן את פיתוח כישורי המאה ה- 21".

בשנים האחרונות הולכים ומתרבים הקולות הקוראים לרפורמה במערכת החינוך, כך שתוציא משעריה בוגרים בעלי כישורים ויכולות רלוונטיות, כמרכיב חיוני הדרוש כדי להמשיך ולפתח את מובילותה העולמית של ישראל כאומת חדשנות.

בבית הספר הריאלי לא מחכים לרפורמות !. החל משנה זו, נפתחה בבית הספר תכנית Y7 – מסלול תלת-שנתי חדש לבגרות. במסגרת התוכנית מתנסים התלמידים במתודות מובילות בעולם החדשנות, שפותחו יחד עם פרופ' עזרי טרזי מהטכניון – מחבר הספר D"7 – חדשנות באמצעות חשיבה עיצובית". מתודות אלה מהוות גם את הבסיס ללימודי תואר שני בטכניון ובתארים מתקדמים באקדמיות נוספות בארץ ובעולם, בתחום החדשנות.

השנה מתקיימת התכנית כחלק ממסלול המשולב עם מגמה טכנולוגית בתחום האמנות והעיצוב, והחל משנת תש"פ יפתח גם Y7 כמסלול ייחודי נפרד לכלל המגמות – מקצוע ראשי שלישי של 5 יח' לבגרות.

התכנית פותחה בהובלת מינהל המדע והטכנולוגיה של משרד החינוך, בשיתוף פעולה עם הטכניון ועם קבוצת החשיבה "פנזא מעבדה תפישתית". היא כוללת למידה והתנסות ב- 7 מימדים של תהליכי פיתוח סטרטאפים בעלי ערך חברתי, במקביל לעבודה על פי מודל מחומש האינטליגנציות – 5iN, המקדם את פיתוח "הקוד הגנטי של היזם". התהליך כולל פיתוח תפישה רחבה, יכולות יצירה, עבודת צוות, חשיבה אתית, וחשיבה עסקית – יישומית.

במסגרת המסלול רוכשים התלמידים גם כלים מעשיים בתחומי העיצוב והטכנולוגיה, הכוללים עיצוב גרפי, תכנון בתלת-מימד, בניית אתרים ועוד.

בתום כל שנה מציגים התלמידים מיזם חדשני שפותח בצוותים, בעל תרומה פוטנציאלית לחברה בתחומים כגון: חינוך, בריאות, הגיל השלישי, קיימות, ועוד. הגשת הבגרות כוללת הצגת מיזם כפרוייקט גמר בכיתה י"ב, ותערוכה של מיזמים מהשנים הקודמות.

מפגשי התכנית מבוצעים באמצעות סדנאות של התנסות חיה בתהליכי פיתוח, ובמהלך השנה מתקיימים גם סיורים, הרצאות וסדנאות חיצוניות, להעשרה עם דמויות מעולמות הסטארט-אפ, העיצוב, האקדמיה והתעשייה.

לדברי זוהר גנוסר, סמנכ"ל פדגוגיה של בית הספר הריאלי: "מכיוון שהחל משנה זו ההרשמה לבית בירם הינה סגורה לתלמידים חיצוניים (רק בוגרים ממשיכים מחטיבות הביניים של הריאלי או תלמידים שנבחרו לפנימייה הצבאית יכולים להתקבל ללימודים בבית בירם), מסלול Y7 מצטרף להיצע המגמות העשיר שהתפתח בשנים האחרונות בבית בירם עבור תלמידי הריאלי, שחרטו על דגלן את פיתוח כישורי המאה ה- 21".

תגובות