בזכות הגשמים האחרונים: עונת ניטור הסלמנדרות בחיפה יצאה לדרך וגם אתם יכולים להשתתף!

* בימים האחרונים החלה בחיפה עונת הניטור השנייה של סלמנדרות, דו חי הנמצא בסכנת הכחדה ומוגדר כמין מוגן בישראל, בהובלת קהילת חיפה והסביבה של החברה להגנת הטבע, עמותת "ירוק בלב" ואוניברסיטת חיפה, במטרה לאסוף מידע על אחד המינים הנדירים בישראל *
צילום-אלכס סלבנקו

לדיווח על סלמנדרות: לחצו כאן
למידע נוסף באתר החברה להנגנת הטבע: לחצו כאן
לתוצאות עונת הניטור 2018-2018: לחצו כאן

בימים האחרונים החלה בחיפה עונת הניטור השנייה של הסלמנדרות, דו חי הנמצא בסכנת הכחדה ומוגדר כמין מוגן בישראל, בהובלת קהילת חיפה והסביבה של החברה להגנת הטבע, עמותת "ירוק בלב" ואוניברסיטת חיפה. במסגרת הפעילות יוצאות קבוצות מתנדבים לסקרים ליליים בעונה הגשומה בוואדיות העיר במטרה לאסוף מידע על אחד המינים הנדירים בישראל בכלל ובחיפה בפרט.

עד עתה נערכו תריסר סקרים בעונה הנוכחית ע"י מתנדבי הפרויקט, בהובלת החוקרת אולגה ריבק ובהיתר מרשות הטבע והגנים. קבוצת הניטור מונה מעל חמישים מתנדבים והם פועלים בשלושה צוותי ניטור שיוצאים במקביל לוואדיות בכרמל. "קיום הפרויקט זו השנה השניה מאפשר מעקב אחר מצב המגוון הביולוגי בוואדיות ותפקודם כבית גידול, בשאיפה שהוואדיות ינוהלו מתוך ראייה אקולוגית ומקצועית, הן לטובת בעלי החיים הנדירים המאכלסים אותם והן לטובת המטיילים הרבים הנופשים בהם", מסביר אוהד שוורץ, מנהל קהילת חיפה והסביבה בחברה להגנת טבע.

בנוסף לסקר, עורכים המתנדבים פעילויות חינוך והסברה ובכללן הפעלת דוכני הסברה בשכונות הגובלות בוואדיות ובאירועי שמירת טבע, במטרה להעלות את מודעות התושבים לנוכחות סלמנדרות, להקנות ידע ולעודד דיווח על תצפיות. "אנו רואים התענינות רבה מצד מבוגרים וילדים גם יחד ומקבלים פידבקים חיוביים לגביהן", מוסיפה רותם וידן, רכזת פעילות ציבורית בקהילת חיפה והסביבה בחברה להגנת הטבע. כמו כן, מתקיימים סיורים מודרכים בוואדי לוטם עם החברה להגנת הטבע ועמותת "ירוק בלב", במטרה לחשוף את הציבור לבית הגידול הייחודי לסלמנדרה המצויה, לספר על המגוון הביולוגי בטבע העירוני ולעודד טיילות בוואדיות חיפה.

לדברי אולגה ריבק, החוקרת שמובילה את המיזם, מטרת הסקר היא איסוף נתונים על סלמנדרות בוגרות כדי ללמוד על מספרן ותפוצתן בטבע העירוני של חיפה, וזיהוי אתרי הרבייה שלהן כדי לשמור עליהם. ריבק קוראת לציבור התושבים והמטיילים לדווח על תצפיות של סלמנדרות בוגרות וראשנים, ומספרת שעד כה התקבלו 90 דיווחים מכל רחבי הצפון, שתרמו רבות להכרת אזורי המחיה שלהן ואף לזיהוי סיכונים בחלק מהאתרים. "כיום אחד האתגרים בשמירת טבע הוא לשמור על בתי גידול מתאימים גם באזורים העירוניים, תוך שיתוף של התושבים בהכרת ערכי הטבע ובמחקר, ופרויקט הסלמנדרות הוא דוגמה יפה לכך" היא מסכמת.

לדיווח על סלמנדרות: לחצו כאן
למידע נוסף באתר החברה להנגנת הטבע: לחצו כאן
לתוצאות עונת הניטור 2018-2018: לחצו כאן

תגובות