בשורה לתושבי חיפה והצפון – מרכזית המפרץ החדשה נפתחה לציבור  

מרכזית המפרץ החדשה נפתחה הבוקר (ראשון) לציבור הרחב, והיא תכלול 6 חברות תחבורה ציבורית, המפעילות מדי יום מאות אוטובוסים.
המרכזית החדשה תשמש כשער הכניסה הראשי למטרופולין חיפה וכעורק התחבורה המוביל של כמיליון וחצי מתושבי חיפה והצפון. על-פי ההערכות, צפויים לעבור בתחנת מרכזית המפרץ החדשה כ-60 אלף נוסעים מידי יום ובתוך שנה היא תשרת יותר מ-20 מיליון נוסעים.

שר התחבורה והמודיעין, ח"כ ישראל כץ:

"המרכז יאחד את כל אמצעי התחבורה הקיימים במטרופולין חיפה ויהווה נקודת מעבר ביניהם. כמו כן, הוא יספק נגישות וקישוריות לערים וליישובים הקרובים לחיפה, לערי הצפון והמרכז, לדרום הארץ ולירושלים".

מרכז התחבורה הגדול והמתקדם בישראל ישרת 60 אלף נוסעים

שר התחבורה והמודיעין, ח"כ ישראל כץ: "המרכז יאחד את כל אמצעי התחבורה הקיימים במטרופולין חיפה ויהווה נקודת מעבר ביניהם. כמו כן, הוא יספק נגישות וקישוריות לערים וליישובים הקרובים לחיפה, לערי הצפון והמרכז, לדרום הארץ ולירושלים".

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "המרכזית החדשה מהווה מרכיב חשוב במערך התחבורה הציבורית בחיפה, שהוא המתקדם בארץ, ומבססת את מעמדה של העיר חיפה כבירת הצפון".

מרכזית המפרץ החדשה נפתחה הבוקר (ראשון) לציבור הרחב, והיא תשרת 6 חברות תחבורה ציבורית, המפעילות מדי יום מאות אוטובוסים. המרכזית החדשה תשמש כשער הכניסה הראשי למטרופולין חיפה וכעורק התחבורה המוביל של כמיליון וחצי מתושבי חיפה והצפון.

על-פי ההערכות, צפויים לעבור בתחנת מרכזית המפרץ החדשה כ-60 אלף נוסעים מידי יום ובתוך שנה היא תשרת יותר מ-20 מיליון נוסעים.

מרכזית המפרץ החדשה ממוקמת משני צדיו של כביש 75, בסמוך לצומת הצ'ק פוסט בכניסה הצפונית לעיר חיפה. מבנה התחנה מאפשר תנועה רציפה וקלה של הנוסעים, תוך הקפדה גבוהה על בטיחותם.

עם סיום העבודות בחודשים הקרובים, התנועה בין אמצעי התחבורה השונים תתבצע כולה בשטח המתחם ובמפלס בטיחותי ונפרד להולכי רגל, ולא תכלול חציית מעברי חצייה או מפגש עם כלי רכב נוסעים.

הטרמינל מחולק לשני אגפים, הכוללים תחנות רכבת עבור קו החוף, רכבת העמק והרכבת לכרמיאל, קווי מטרונית לצפון ולדרום, קווי אוטובוס עירוניים ובינעירוניים וכן חיבור לקו הרכבל, שעם הפעלתו בתחילת שנת 2020 ישמש כאמצעי תחבורה מרכזי לאוניברסיטה ולטכניון. בצמוד לתחנה תפעל תחנת מוניות "ספיישל".

הטרמינל התחבורתי נבנה על ידי חברת "יפה נוף" בעלות של 300 מיליון שקלים ומשתרע על שטח בנוי של 12 אלף מ"ר.

המרכז כולל תחנות של קווי מטרונית, אוטובוסים עירוניים ובינעירוניים, תחנות רכבת של קו החוף (לנהריה ולכרמיאל) וקו רכבת העמק, וכן תחנה למוניות "ספיישל". בהמשך ישולבו במרכז גם הרכבת הקלה לנצרת, ורכבל הכרמל ("הרכבלית") לאוניברסיטה ולטכניון.

האגף הצפוני של מרכזית המפרץ החדשה הוא מבנה ממוזג, בן שתי קומות. בקומה התחתונה ממוקמים רציפי מטרונית ו-14 מסופי אוטובוסים בינעירוניים, עם שילוט מידע מתקדם שיידע את הציבור על זמני ההגעה של האוטובוסים.

הקומה השנייה תשמש בעוד מספר חודשים כתחנת המוצא לרכבת העמק ועם הארכת מסילת קו החוף, וגם עבור הרכבות בקו זה וקו הרכבת לכרמיאל.

האגף הדרומי ישמש לרציפי הורדה והעלאה של נוסעים לאוטובוסים עירוניים והוא מאפשר מעבר מהיר של אוטובוסים ונוסעים אל מרכזית המפרץ וממנה.

המרכז התחבורתי מחובר באמצעות שני גשרים, לתחנת רכבת העמק ולחניון הכולל מאות מקומות חנייה לכלי רכב פרטיים. בנייתם של שני גשרים נוספים, לקניון "לב המפרץ", ולרציף רכבת החוף צפויה להסתיים בחודשים הקרובים.

הגישה למגרש החנייה תתבצע דרך המעבר המשוקע החדש, המחבר את מנהרות הכרמל עם צומת המכולות וכביש עוקף קריות (כביש  22). המרכז כולו נגיש לבעלי מוגבלויות ובכניסה הראשית לתחנה נמצאת חניית נכים רחבה.

שר התחבורה ישראל כץ ציין כי המרכז התחבורתי יאחד את כל אמצעי התחבורה הקיימים במטרופולין חיפה ויהווה נקודת מעבר ביניהם. כמו כן, הוא יספק נגישות וקישוריות לערים וליישובים הקרובים לחיפה, לערי הצפון והמרכז, לדרום הארץ ולירושלים. "פתיחתה של מרכזית המפרץ החדשה תהווה מענה גם בנושאים כמו זיהום סביבתי, נגישות נוסעים וגודש תנועה בכבישי ישראל", הוסיף השר כץ.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "המרכזית החדשה מהווה מרכיב חשוב במערך התחבורה הציבורית בחיפה, שהוא המתקדם בארץ, ומבססת את מעמדה של העיר חיפה כבירת הצפון".

מנכ"ל חברת יפה נוף, אבישי כהן: "אני גאה לפתוח היום את תחנת מרכזית המפרץ החדשה לאחר עבודה מאומצת של עובדי החברה. אני רואה בביצוע הפרויקט את עמוד התווך לרשת התחבורה הציבורית של מטרופולין חיפה ושל תושבי הצפון.

בזכות עבודה מאומצת ותוך השקעת מחשבה לשמירה על בטיחות הנוסעים ולנוחיותם, הצליחה החברה לעמוד בדרישות המקצועיות ולהשלים את בניית הפרויקט במועד ובתקציב הנדרש. פרויקט מרכזית המפרץ החדשה הוא ממרכזי התחבורה היפים והמתקדמים שיש כיום, כאשר המאמץ המירבי שלנו העובדים, הוא שיפור חווית הנוסעים".

קרדיט צילום: דדי אליאס

תגובות