דורות של גאווה

ארנון אלוש, מנהל בית הקהילות, יצא מהארון בכיתה י' מול יועצת בית הספר, ובעקבות החוויה הפך בעצמו ליועץ חינוכי. יוסי שלום, חבר מועצת העיר חיפה, מספר את סיפורו האישי לתלמידי בתי ספר בעיר, ומאמין שרק שיח פתוח ובוגר יכול להביא לשינוי.
יחד עם הקהילה הגאה החיפאית, הם מובילים את אירועי הגאווה בעיר, ומדגישים – יש לנו עוד דרך לעבור, גם ב-2018 עדיין לא בטוח להיות להט"ב.

ארנון אלוש, מנהל בית הקהילות לגאווה וסובלנות:
"אנחנו פועלים במרץ כדי להפוך את חיפה לבית רלוונטי, משמעותי ובטוח עבור הנוער הגאה בעיר ועבור כלל התושבים הלהט"בים.

אנחנו מזמינים כל נער ונערה לקחת חלק באחת מהקבוצות של איגי, במועדון החברתי לנוער הפועל בבית ובכלל לבוא ולקחת חלק בעשייה הגאה בעיר".

אירועי הגאווה בעיר יתקיימו בחודש יוני, כשבשיאם יתקיים המצעד הגדול ב-22.6 עם השם הכי חם בתעשיית המוזיקה בארץ ובאירופה – נטע ברזילי, וזה זמן מצוין לתפוס לשיחה את השניים שמנהלים את פעילות הקהילה הגאה בעיר – ארנון אלוש, יליד העיר בן 45, מנהל בית הקהילות בעיר, ויוסי שלום, חבר מועצת העיר חיפה בן 34, מחזיק את תיק הנוער, צעירים והקהילה הגאה.

"הנושא המרכזי השנה במצעד הוא דורות של גאווה" אומר אלוש, "נושא המכיל בתוכו כמה דברים שהיה לנו כקהילה חשוב להדגיש השנה בחיפה. הראשון מבניהם הוא העובדה שבחיפה קיימת קהילה גאה כבר מעל 45 שנה." שלום מוסיף: "זו ההזדמנות שלנו לתת במה לדור שסלל לנו את הדרך בעבודה קשה".

ההיסטוריה הגאה בעיר מלמדת אותנו מספר נתונים מעניינים: המרכז הפמיניסטי הראשון בארץ הוקם בחיפה על ידי נשים אקטיביסטיות שחלקן לסביות. בשנות התשעים פעל בחיפה סניף של האגודה לזכויות הלהט"ב, לאורך השנים פעלו בעיר הפורום החיפאי, עמותת שש צבעים ובשנים האחרונות עמותת הקשת החיפאית. כולם פעלו למען קידום הקהילה ובשנים האחרונות קידמו את תהליך הקמת בית הקהילות לגאווה וסובלנות. לצד קבוצות אקטיביסטיות, התקיימו בחיפה מסיבות גאות עוד בשנות השמונים, וחלק מהדמויות המובילות בקהילה הגאה נולדו בחיפה כמו פרופסור עוזי אבן וכמו גילה גולדשטיין ז"ל, אחת מהנשים הטרנסיות הראשונות בישראל.

ומה לגבי הנוער הגאה בעיר?

"אנחנו פועלים במרץ כדי להפוך את חיפה לבית רלוונטי, משמעותי ובטוח עבור הנוער הגאה בעיר ועבור כלל התושבים הלהט"בים. אנחנו מזמינים כל נער ונערה לקחת חלק באחת מהקבוצות של איגי, במועדון החברתי לנוער הפועל בבית ובכלל לבוא ולקחת חלק בעשייה הגאה בעיר" אומר אלוש.

"חשוב לתת לנוער את המקום שמקבל אותם" אומר שלום. "זה כולל פתיחת קבוצות של ארגון איגי וארגון פיצ', הכנסת שיעורים של חוש"ן לבתי הספר, העברת הכשרות ליועצות בתי ספר לתת מענה לנוער להט"בי וכיום על כל דלת של יועצת יש מדבקה של דגל הגאווה עם הכיתוב "מרחב מוגן", תליית דגלי גאווה ברחבי העיר, בבתי ספר ובבניין העירייה למשך חודש שלם על מנת להראות שהעיר מקבלת אותנו ועוד."

בבית הקהילות שנחנך בשנה שעברה, מקבלים בני הנוער מרחב מוגן והם מוזמנים להשתתף במועדון החברתי הפועל במקום. בנוסף, בבית יש מטבח מאובזר ובערבים הם מבשלים לעצמם ואוכלים כולם יחד.

אבל למרות ההתקדמות הרבה שנעשתה בנושא בשנים האחרונות, וההסברה הנפלאה שעושים פעילי הקהילה – עדיין לא "בטוח" להיות להט"ב. "ישנם לא מעט דיווחים על מעשי אלימות, בריונות ברשת ועוד, ועצם העובדה ש"הומו" היא עדיין הקללה הכי נופצה מספיקה כדי להבין שאנחנו רחוקים מהיכן שאנחנו רוצים וצריכים להיות." אומר אלוש. "בשביל זה אנחנו פועלים בשיתוף עם אגף החינוך בעירייה, מקיימים הסברות בבתי ספר, מקיימים את מצעד הגאווה, משתפים פעולה עם מועצת הנוער העירונית, חשוב שכל נער ונערה ידעו שיש להם למי לפנות ויש מי שיקשיב להם ויוכל לעזור."

לסיום, מה אתם יכולים לספר לנו על מצעד הגאווה בעיר?

בשלב זה כבר אפשר לספר שנטע ברזילי תופיע באירוע, לצידם של עילי בוטנר וילדי החוץ ומרגול הנפלאה! במקביל, במהלך החודש יתקיימו מספר מסיבות, הרצאות, סינמטק חיפה מציג את מיטב הסרטים מפסטיבל הקולנוע הגאה TLVfest-2018 ועוד הפתעות.

מצעד הגאווה 2018 | יום שישי, 22.6 מרכז הכרמל
תמשיכו להתעדכן, יהיה צבעוני!

לאיוונט – מצעד הגאווה – לחצו כאן

לכל אירועי חודש הגאווה בחיפה – לחצו כאן

 

תגובות