היזמים של תיכון "קריית-חיים" בדרך ללטביה

תשעה תלמידים מתיכון "קריית-חיים" שהמציאו את "אטב הבנג'י" ייצגו בקרוב את ישראל בתחרות הבינלאומית ליזמים צעירים שתתקיים בריגה שבלטביה

חגית מזרחי, מנהלת אשכול הפיס בקריית חיים: "אין זה סוד כי ההצלחות הגדולות ביותר מתחילות דווקא בהזדמנויות קטנות כמו זו של הבנג'י. אני גאה בתלמידים ומקווה שיקצרו מחמאות גם בריגה".

כל מי שהתנסה בתליית כביסה על חבל, יודע שאחת הבעיות הכי מעצבנות היא תופעת האטבים הנשמטים ונופלים על הקרקע בעת הניסיון לתלות חולצה על החבל. תלמידי תיכון "קריית-חיים" החליטו להתמודד עם הבעיה, והמציאו את ה"בנג'י" -אטב כביסה שתלוי לנצח.

תלמידי חטיבת הביניים "שקד" של תיכון "קריית-חיים" מספרים על הרעיון: "המחיר הנמוך של האטבים, לצד המאמץ הכרוך בהרמת אטבי כביסה כשהם נופלים, מביא לכך שאנשים בדרך כלל לא טורחים לאסוף אותם. המצב הזה מביא להוצאות מיותרות ולפגיעה באיכות הסביבה. לכן, החלטנו ליצור אטב "בנג'י" שהוא תלוי בחוט, וכך אורך החיים שלו ארוך יותר – מה שמבטיח שימוש חוזר המצמצם את הפגיעה באיכות הסביבה. בנוסף לכך השימוש ב"בנג'י" מעודד ניצול במשאבי טבע (שמש ורוח) לצורך ייבוש הכביסה במקום שימוש במכשירי חשמל, כמו מייבש כביסה או רדיאטור- אשר הפעלתם כרוכה בזיהום הסביבה ובהוצאה כספית גבוהה".

תלמידי בית-הספר, הלומדים בכיתת החינוך המיוחד, ופעילים לאורך השנה באשכול הפיס בתכנית "יזמים צעירים", הקימו לפני כשנה את חברת C66 במטרה לייצר מוצר שהוא בעל ערך מוסף גם במימד החברתי וגם בדאגה לסביבה. את החברה, שהיא גוף עסקי לכל דבר, מלווים שישה יועצים המגיעים מתחומים שונים, שניים מהם – עומר אילוז ועידן ונגר, בוגרי בית הספר ובוגרי התוכנית "יזמים צעירים עושים עסקים".

במהלך שנת הלימודים שעברה הציגו תלמידי תיכון "קריית-חיים" את אטב ה"בנג'י" בתערוכת "יזמים צעירים" שהתקיימה באוניברסיטת חיפה. השופטים, אשר התפעלו מתלמידי הקבוצה, בחרו בקבוצה לייצג את מחוז חיפה ביריד הארצי של "יזמים צעירים" שנערך באוקטובר 2018. גם בתחרות הארצית כבשו התלמידים את לבבות השופטים, וכעת הם הוזמנו להצגת אטב הבנג'י ביריד הבינלאומי שיתקיים בריגה, לטביה.

מיכל שמלה, מנהלת חטיבת הביניים "שקד": "מדובר ביוזמה חדשנית, אשר אפשרה לתלמידים שלנו לבטא את עצמם באופן ראוי, תוך סיפוק רב. זוהי למידה משמעותית הלכה למעשה".

חגית מזרחי, מנהלת אשכול הפיס בקריית חיים: "אין זה סוד כי ההצלחות הגדולות ביותר מתחילות דווקא בהזדמנויות קטנות כמו זו של הבנג'י. אני גאה בתלמידים ומקווה שיקצרו מחמאות גם בריגה".

הבנג'י אותו פיתחו חברי הנבחרת עונה להגדרה אטב לנצח שהוא גם אטב מנצח מאחר והוא מביא לצמצום מספר "האטבים האבודים" (שנופלים בזמן תליית הכביסה) לצד הנגשה נוחה של הטיפול בכביסה המיועדת לתליה לייבוש על חבל. לשימוש בבנג'י מספר יתרונות:

· נוחות למשתמש – ה"בנג'י" נשאר תלוי על החבל ובדרך זו נמנעה מהאטב האפשרות ליפול, להיסדק, להישבר ו/או להיאבד ונחסך הצורך להתכופף כדי להרים מהקרקע.
· חיסכון וצמצום הוצאות – השימוש ב"בנג'י" יצמצם את כמות האטבים האבודים ולא נידרש לרכוש אטבים חדשים.
· ידידותי לסביבה – שימוש ב"בנג'י" יצמצם את הביקוש לאטבי כביסה ויביא לקיטון בייצור אטבים. המשמעות לכך היא צמצום השימוש בפלסטיק ו/או כריתת עצים המשמשים חומרי גלם לייצור האטבים.
· עלות השימוש ב"בנג'י" אפסית, מדובר בהשקעה חד פעמית שווה לכל נפש
· מוצר חובק עולם – השימוש בו ידידותי, פשוט לתיפעול ואינו מצריך התאמת ממשק שפה.

בנימה אישית,

חברת C66 חרתה על דגלה עוד מתחילת הדרך כי למוצר החברה יהיה ערך מוסף גם במימד החברתי (תרומה לקהילה) וגם בדאגה לסביבה:
· שימוש חוזר – מעצם היות ה"בנג'י" אטב תלוי לנצח ניתן להשתמש בו שוב ושוב ושוב. בדרך זו אנו מצמצמים את היקף ייצור האטבים ואת הפגיעה שעלולה להיגרם לסביבה כתוצאה מזיהום הנוצר מהשלכת אטבי פלסטיק או כריתת עצים לשם ייצור אטבים מעץ.
· מיחזור – ניתן להשתמש ב"בנג'י" לתליית פתקיות וחפצים קטנים נוספים.
· עידוד ניצול באנרגיה ירוקה ושימוש מושכל בחשמל – השימוש ב"בנג'י" מעודד ייבוש הכביסה תוך ניצול במשאבי טבע (שמש ורוח) במקום שימוש במכשירי חשמל כמו מייבש כביסה או רדיאטור. הפקת החשמל להפעלת מכשירים אלה לייבוש כביסה כרוכה בזיהום הסביבה ובהוצאה כספית גבוהה.
· לייצור ה"בנג'י" רתמנו את בית הספר התיכון אופק "מפתן" בקרית ים, המשמש מסגרת לימודית ומקצועית לבני נוער, ובדרך זו סיפקנו לתלמידי מגמת המסגרות בביה"ס תעסוקה ואפיק הכנסה.

ובשורה התחתונה… המטרה חשובה, אבל הדרך חשובה הרבה יותר. לאורך המסלול שעברנו חווינו שיעור מאלף בהגשמת חלומות והשגת מטרות ויעדים. לקחנו חלק בשורה של מפגשים מרתקים עם גופים ואנשים מדהימים אשר תרמו לכולנו ערך מוסף משמעותי אותו לא היינו חווים בשום דרך או מסגרת אחרת. אנחנו יודעים שהדרך עוד ארוכה, אנחנו נמצאים רק בראשיתה אבל אין לנו ספק שאנחנו נחושים לעשות אותה אם הצלחנו לשכנע אתכם סימן שאנחנו בדרך להגיע לשם, אבל אם לא הצלחנו – גם אז אנחנו בדרך לשם…!

תגובות