הפירמידה – ואדי סאליב קם לתחייה

הפירמידה – ואדי סאליב קם לתחייה

מהפנתרים השחורים ועד לציירים בחללים חשופים

אחרי המושבה הגרמנית, קמפוס הנמל, כיכר פריז והשוק התורכי הגיעה תורה של ואדי סאליב. השכונה שהוקמה בסוף המאה ה– 19 בתקופת השלטון התורכי והפכה לסמל הקיפוח והמרי החברתי בשנות החמישים של המאה ה– 20 חוזרת להיות ביוזמת העירייה לאבן חן ארכיטקטונית ואמנותית. בחודש האחרון החל לפעום הלב של המתחם כאשר האמנים הראשונים החלו עבודתם ב"פירמידה"

ראש העיר יונה יהב: פרויקט שיקום ואדי סאליב משתלב בשורה של פרויקטים אשר ממשים את הפוטנציאל האורבני העצום הטמון במתחמי העיר ההיסטוריים אשר עמדו שוממים ומוזנחים לאורך עשרות שנים במושבה הגרמנית, בהדר ובעיר התחתית

1-ZR3_70521-ZR3_7115

1-ZR3_7097

שכונת וואדי סאליב, היתה שכונה ערבית מוסלמית אשר הוקמה על מדרון ההר הצופה למפרץ חיפה, משני צדיו של ואדי סאליב. מקור השם בשם הוואדי "צאליב", על שם הצלב הגדול שהיה חקוק בסלע אחת המערות בוואדי. השכונה הציורית נבנתה עם בתי אבן מוקפים גינות, עצי פרי וגפנים. בין הבתים הוכשרו מעברים ציבוריים רחבים בהם נקבעו פינות ישיבה וגנים קטנים בערוץ הוואדי נבנו בצפיפות בתים צפופים יותר.
לאחר מלחמת העצמאות השכונה התרוקנה מתושביה הערבים ואוכלסה בעולים מצפון אפריקה ומעט עולים מרומניה. תנאי החיים הקשים בשכונה שמצבה הלך והדרדר הפכו סמל למצוקה ולאחר מכן למרי החברתי שהתפרץ בשנת 1959 בסדרת מהומות אלימות של תושבי השכונה נגד הממסד. בתחילת שנות ה– 60 החל פינוי התושבים לשכונות חדשות יותר, בהם זכו לדיור משופר. עד תחילת שנות ה– 70 נעזבה השכונה כמעט לחלוטין.
בתי האבן המרשימים בואדי סאליב, היוו דוגמא להתפתחות האדריכלות הערבית העירונית בחיפה. אלה היו בתי "ליואן" – בתי חלל מרכזיים עם שלוש קשתות בחזית הראשית, מרפסות זיזיות משיש, עם מעקות מסוגננות. בתים עטורי פרטים ארכיטקטוניים שנבנו ללא אדריכלים אלא על בסיס מסורות בניה ארוכות שנים. לאחר שבתים אלה ננטשו ונאטמו בניסיון למנוע פלישת זרים אליהם, החלו המבנים להידרדר ורבים מהם נהרסו במהלך השנים.
לפני כשנתיים החליט ראש העיר, יונה יהב, לשים כץ למצב ולפעול לשיקום השכונה כהמשך לפרויקט השיקום המקיף אותו מבצעת העירייה בכל שכונות ומתחמי העיר התחתית החלה מהמושבה הגרמנית, קמפוס הנמל, כיכר פאריז והשוק התורכי.

1-ZR3_7030
שיקום השכונה מבוצע על פי תכנית בניין עיר מאושרת, אותה תווה לפני למעלה מעשרים שנה ראש העיר המנוח אריה גוראל ז"ל. הכוונה המקורית אכן הייתה להפוך את השכונה לרובע אמנים. בשנות ה– 90 של המאה העשרים אף ביצעה העירייה יחד עם מנהל מקרקעי ישראל פרויקט תשתיות מקיף בשכונה, במסגרתו הוטמנו כל התשתיות מתחת לפני הקרקע, הוכשרו מקומות חנייה ושוקמו מהלכי המדרגות הציבוריים העשויים מאבן המאפיינת את הוואדי.
התוכנית המקורית לא השיגה את מטרותיה והשטח נשאר בשיממונו ועל כן פנתה העירייה למנהל מקרקעי ישראל בבקשה לשווק את המבנים בתחום התכונית ללא מחירי מינימום – לאחר שבעבר ניסה המינהל לשווק את המבנים במחיר מינימום גבוה – ונכשל.
מנהל מקרקעי ישראל נענה ליוזמת העירייה ובשנים האחרונות שיווק את המבנים במחירי עלות יוזמה שצלחה בין היתר הודות לעבודות התשתית אותן ביצעה כאמור העירייה בשנות ה – 90. כיום ניתן לראות בשטח ניצנים ראשונים של עבודות שימור ושיקום מבנים ששווקו בשנים האחרונות על ידי המנהל. קצב השיקום וההתחדשות של השכונה אכן לא השביע רצון ועל כן יזם ראש העיר יונה יהב לפני כשנתיים תכניות שיקום חדשה במסגרת יוקם במרכז השכונה פארק עירוני ובקצהו מרכז אמנויות בינלאומי [פרמידה].

1-ZR3_7006
מי שסבור כי תהליכים אורבניים מתרחשים בין לילה אינו מבין את הנושא ומורכבותו – יחד עם זאת כפי שהוכיחה כבר העירייה את נחישותה בשיקום המושבה הגרמנית ומתחמי העיר התחתית כך תעשה גם בוואדי סאליב שתיהפך גם לפנינה ארכיטקטונית ברצף השכונות אותם משקמת העירייה לאחר עשרות שנים של הזנחה.
על חידוש התוכנית והתאמתה לצרכי העיר המודרנית הופקד משרד "גרינשטיין הר-גיל, אדריכלות נוף ותכנון סביבתי בע"מ".
לדברי דפנה גרינשטיין ממשרד גרינשטיין הר-גיל, שכונת ואדי סאליב מהווה "אבן חן" ארכיטקטונית שנשתמרה כאחד ממרקמי הבנייה הייחודיים והחשובים בחיפה. על מנת לשמר את כל אלה כוללת התוכנית הנחיות מפורטות לשימור אופייה הייחודי של השכונה הציורית והבנייה הקיימת בה. לצד השימור אנו מבקשים לעורר לחיים את השכונה, כאזור תרבות, אומנויות ובילוי והיא כוללת תכנון מפורט של השטחים הציבוריים הפתוחים, ביניהם פארק מרכזי.
הפיתוח יבוצע על פי אותם מאפיינים נופיים ואדריכלים שהיו קיימים בשכונה בעת הקמתה לפני קרוב ל– 150 שנה. בתכנון מערכת השטחים הפתוחים ראינו הזדמנות להחזיר את השכונה לימי הזוהר שלה, עת הייתה שכונה ים-תיכונית תוססת, עם בתי אבן מוקפים גינות בוסתן קטנטנות עם עצי פרי וגפנים ועם מעברים להולכי רגל. פרטי הגמר תוכננו מחומרים מסורתיים ומסותתות, פרטי נפחות מתכת בעבודת פרזול מסורתי ועוד"
לצורך קידום פרויקט השימור והשיקום של וואדי סאליב הוקמה בעיריית חיפה וועדת היגוי בראשותו של ראש העיר בה חברים נציגי מנהל מקרקעי ישראל [בעלת מרבית הנכסים בשכונה] וחברת עמידר שמונתה על ידי המנהל כאחראית לפתוח המתחם ושיווק הקרקעות המיועדות לבנייה.

הפארק המרכזי
במרכז השכונה, באזור בו היו בעבר מבני המגורים הצפופים, מתוכנן כיום פארק רחב ידיים, המיועד לשמש כפארק עירוני שכונתי. הפארק מתכונן, כמערך של טרסות מסורתיות שיבנו מאבני חאמי (אבן טבעית מעובדת ע"י ביקוע גס). תכנון הטרסות וקירות התמך הותאם לאופיים למידותיהם של המבנים ההיסטוריים שניצבו פעם על המדרון.
כל הטרסות "נפגשות" בתיאטרון פתוח, המשלב מושבי אבן מעובדת עם משטחי דשא משופעים. בלב הפארק , כחלק ממערך הטרסות והטיילת ההיקפית, יוקמו בתי קפה וקיוסקים לרווחת המבקרים
הפארק יקושר לאזור הבילוי בשולי השכונה בו מצויים כיום מספר פאבים פופולאריים ומועדון "אל פאשה". אזור הבילוי יכלול בעתיד מרכז אירועים ומופעים, פסטיבלים וירידי שוק פשפשים ועתיקות.

מרכז בינלאומי לאמנות פלסטית וחזותית
בסמוך לפארק מתכוננים שיקום והחייאה של מבני ציבור, ביניהם מבנה בית הספר, הממוקם בשיפולי שכונת וואדי סאליב, בין שוק תלפיות לשוק הפשפשים ולעיר התחתית. יחד עם נטישת השכונה בשנות ה– 60 התרוקן גם בית הספר ננטש ועמד שומם עד תחילת שנות ה– 90.
בשנת 1992 העמידה העירייה, את המבנה לרשות קבוצת אמני "פירמידה". מאז פועלים במקום אמנים המתמחים בפיסול, ציור, מיצגים, מייצבים, וידאו ארט, צילום וקולנוע. הפעילות כוללת סדנאות יצירה ותערוכות מתחלפות של אמנים מכל רחבי הארץ.
בד בבד עם ההחלטה על שיקום השכונה הנחה ראש העיר יונה יהב, על הפיכתו של המבנה למשכן למרכז בינלאומי לאמנות פלסטית בו יפעלו, יצרו ויצגו אמנים בתחומי האמנות הפלסטית, והחזותית מהארץ ומהעולם ולרשותם יועמדו חדרי סדנאות וגלריות ברמה הגבוהה ביותר מהם יוכלו להציג את יצירויהם.
שטחו של המבנה ישולש עד לשטח כולל של קרוב ל – 3000 מ"ר. המבנה יכלול שתי גלריות: גלריה מרכזית בשטח כולל של כ – 350 מ"ר, בה יוצגו תערוכות מתחלפות של אמנים מהארץ ומהעולם. גלריה שנייה בשטח של כ – 150 מ"ר תשמש אמנים מקומיים שיפעלו במשכן הפירמידה. לצד הגלריות יוקמו 24 סדנאות וכיתות אומן, "קפה גלריה" שיחובר לחצר פעילה בה יוצגו מיצגים ומצבים והיא תשמש זירת מפגש בין האמנים לציבור הרחב.
תכנון המבנה הופקד בידי קבוצת "תו אדריכלים" מחיפה המורכבת מאדריכלים אמנים הפועלים בעיר שנים רבות. בתכנון הושם דגש על החיבור בין המבנה למרקם האורבני של ואדי סאליב, תוך יצירת גישה נוחה בין הוואדי ל"שוק הפשפשים" הפועל במקום מזה עשרות שנים, לעיר התחתית, מעונות סטודנטים, מוזיאון בובות ואטרקציות נוספות המתוכננות במקום.

ראש העיר יונה יהב: פרויקט שיקום ואדי סאליב משתלב בשורה של פרויקטים אשר ממשים את הפוטנציאל האורבני העצום הטמון במתחמי העיר ההיסטוריים אשר עמדו שוממים ומוזנחים לאורך עשרות שנים במושבה הגרמנית, בהדר ובעיר התחתית. עם פתיחת חזית הים העירונית במערב הנמל תושלם המהפכה בעיר התחתית אשר תיצור מציאות אורבנית חדשה שתהווה מוקד מטרופוליני ואטרקציה תיירותית בינלאומית. תגובת המגזר הפרטי מעודדת ובאה לידי ביטוי ב– 47 בתי מלון הנבנים בכל רחבי העיר, בעסקים הפורחים לאורך ציר המושבה הגרמנית, במכללות ובמעונות שנבנים בקמפוס הנמל ובעסקים הנלווים לכל אלה.

תגובות