ה – Wi Fi בגני ילדים ובתי הספר בחיפה נותקו

בהנחיית ראש העיר יונה יהב: ה – Wi Fi בגני ילדים ובתי הספר בחיפה נותקו עד לבדיקה יסודית של השפעתם.
ראש העיר, בתיאום עם ראשת מערכת החינוך אילנה טרוק, הנחה לנתק באופן מידי את ה – Wi Fi במוסדות החינוך בחיפה עד לבדיקה יסודית של הנושא. במקביל, הנחה יהב לקדם התקנת תקשורת אינטרנט קווית ובטוחה יותר
יהב: "מערכת החינוך העירונית בחיפה מרושתת במחשבים ומערכות טכנולוגיות חדישות ומתקדמות. יחד עם זאת, בכל הנוגע לילדנו, אם יש ספק אין ספק ומחובתנו לנקוט בזהירות יתרה. לכן, כל עוד לא הופרכה הטענה על סיכון ממשי, הוריתי לנתק את כל המכשירים בגני הילדים ובתי הספר. עם זאת, ועל מנת שלא למנוע מהילדים טכנולוגיה מתקדמת, נפעל להתקין תקשורת קווית בטוחה."
המדיה האינטרנטית הפכה בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד משגרת חיינו. השימוש בטלפונים סלולאריים, מכשירים חכמים ומחשבים צובר תאוצה בקרב טווח גילאים רחב כאשר תלמידים הם אוכלוסייה רגישה במיוחד להשפעות סביבתיות ובהן חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית (קרינה בלתי מייננת). מאז פרסום דו"ח מבקר המדינה בדצמבר 2014 בנושא "טיפול הרשויות המקומיות ובעלים פרטיים בקרינה בלתי מייננת במוסדות חינוך", נרתמו כל הגורמים הרלבנטים לביצוע מדידות קרינה אלקטרומגנטית בכל בתי הספר בארץ ולטפל בליקויים.
מערכת החינוך העירונית בחיפה מרושתת במחשבים מתקדמים ומתוקשבת ברמה הגבוהה ביותר. אלה נמצאים בפיקוח ועומדים בבדיקות קרינה שנתיות ועד היום התוצאות היו נמוכות מדרישות התקן הקיים. לאור זאת וכל עוד לא הוכח כי הקרינה מה – Wi Fi מסוכנת, החלה עיריית חיפה לבחון את הנושא לפני מספר חודשים, יחד עם הורים מודאגים והמשרד להגנת הסביבה. זאת במטרה לנקוט בזהירות מונעת עד לבדיקה יסודית של הנושא וקבלת הנחיות מפורשות ממשרדי הממשלה האמונים על כך. הדיון החל, כאמור, מתוך ראייה של זהירות מונעת והאם נכון לנתק את ה – Wi Fi במערכת החינוך כאשר מנגד עומד הצורך בחיבור לקדמה.
במקביל, עיריית חיפה מארגנת כנס בסימן קרינה אלקטרומגנטית מטלפונים סלולריים ומכשירים חכמים במטרה להקנות ידע בנושא טכנולוגיות פולטות קרינה וההשפעות שלהן. הכנס אשר ייערך בחודש הבא, יעסוק בגיבוש מדיניות לשימוש משוכל בפלאפונים במערכת החינוך בחיפה במסגרתו יוקדש חלק נפרד לקרינה הנפלטת ממחשבים ומה – Wi Fi.
השבוע, ראש העיר, בתיאום עם ראשת מערכת החינוך העירונית, אילנה טרוק, הנחה לנתק באופן מיידי את ה – Wi Fi בכלל גני הילדים וביה"ס בחיפה עד לבדיקה יסודית של הנושא.
בימים אלה נערכת מערכת החינוך להתקין בהדרגתיות תקשורת קווית כחלופה בכל מוסדות החינוך בעיר. אלה יותקנו בשלב הראשון בכיתות בהן לומדים תלמידים הניגשים לבחינות בגרות השנה המחייבות שימוש במחשבים ניידים ואביזרים טכנולוגיים אחרים המופעלים באמצעות Wi Fi על מנת שלא ייפגעו מהניתוק. במקביל, צוות המורים בביה"ס היסודיים בעיר לקח על עצמו להטעין מדי ערב את חומרי הלימוד מהאינטרנט כך שהתלמידים לא ייחשפו לקרינה ולימודיהם לא ייפגעו.
ד"ר מונה נופי-נעמה, מרכזת תחום קרינה בלתי מייננת, איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה: "על פי עיקרון הזהירות המונעת, יש להפחית ככל הניתן את החשיפה לקרינה בלתי מייננת, בין היתר על ידי הפחתת השימוש ברשתות אלחוטיות ולהעדיף בכל הזדמנות תקשורת קווית על פני WI- FI זאת גם כאשר יש עמידה בתקני הסף הקיימים היום. התקנים הקיימים מתייחסים להשפעה בריאותית של חימום הגוף בלבד ואילו כאן מדובר על השפעות בריאותיות שאינן מתייחסות לחימום המתרחשות ברמות נמוכות המצויות מתחת לסף, אך טרם הוגדרו."

תגובות