חדש בבית הספר ארלוזורוב

סביבות למידה חדשניות ללימודי שפה, אנגלית ומתמטיקה נפתחו בבית הספר היסודי ארלוזורוב שבקריית חיים

4,614 תלמידים פתחו את שנת הלימודים תשע"ט בקריית חיים ובקריית שמואל. כ- 100 תלמידים התווספו למערכת החינוך בקריית חיים ושמואל אשר התחדשה עם 2 גני ילדים חדשים ותוכניות לימוד חדשניות לצד תכניות לאזרחות טובה ולהמשכיות ההישגים בבגרויות.

בין החידושים נמצאות גם הכיתות הייחודיות אשר פותחו על ידי צוות בית ספר בשלוש מקצועות ליבה: שפה, מתמטיקה ואנגלית. מדובר בסביבות למידה הנמצאות מחוץ לכיתות האם, מאפשרות למידה בסגנון אחר ומעודדות את התלמידים לחקור, ליצור, לשאול וליזום. בבניית הסביבות ניתן דגש על פדגוגיה חדשנית המבוססת על ההישגים הנדרשים. בנוסף לתכנית הלימודים הבסיסית, מפתחים התלמידים ידע ומיומנויות הנדרשים לתפקוד במאה ה- 21 מתוך אמונה היא כי פדגוגיה חדשנית תוביל ללמידה משמעותית בקרב התלמידים.

הלמידה בסביבות השונות נעשית בחברותא (בזוגות או קבוצות) תוך שימוש במגוון דרכי הוראה סביב לוחות קיר פעילים, משחקים או כלים דיגיטליים שנועדו להפוך את הלמידה לחווייתית ומהנה. כמו כן, מעניקות סביבות הלמידה השונות מענה להטרוגניות המאפיינת את בית הספר ומשלבות התנסות ושימוש רב חושי. כך ניתנת תלמידים אפשרות ללמוד בדרכים מגוונות וברמה המותאמת להם.

מרחבי הלימוד מוקדשים כאמור לשלושה מקצועות ליבה נפרדים:

חדר השפה – משלב קירות פעילים העוסקים בכתבות מסוגים שונים (חוויה, הזמנה, סיפור, פסקה וכו'), לוח פעיל שמשלב בתוכו את תחום החינוך הלשוני. קיים מבחר רחב של משחקים ברמות קושי שונות שהוכנו ועוצבו על ידי צוות הוראת השפה בבית הספר. המשחקים נבנו כהמשך ישיר לתכנים שנלמדו בשיעורי השפה בכיתה ובאמצעותם התלמידים מיישמים ומבססים את חומרי הלמידה באופן חוויתי. בנוסף, קיימת עמדת מחשב מגע עבור תכני הוראה דיגיטליים כגון: משחקים, מצגות ומאגרי מידע.

חדר מתמטיקה – מכיל יחידות הוראה שנבנו בהתאם לתכנית הלימודים ורצף הלמידה בכיתה לכל שכבת גיל כך למשל נלמדים ערכי החודש, חגים וכו'. עוד כוללת סביבת הלמידה תחנות בנושאים מתמטיים שונים המתחלפים בהתאם לצרכים. הלמידה נעשית באמצעות חקר, אמצעי המחשה ומשחק.

חדר אנגלית – החדר משלב לוחות קיר מגוונים באמצעותם התלמיד יכול לתרגל מיומנויות שונות באנגלית (כתיבה, קריאה, אוצר מילים וכו'). כל לוח מורכב ממספר רמות ידע וחשיבה ומותאם לתלמיד על פי רמתו. בנוסף, קיימים משחקי קופסא שנבנו על ידי צוות המורות לאנגלית. המשחקים מיועדים לזוגות/ קבוצות, מעבר לרכישת וביסוס הידע, התלמידים מפתחים מיומנויות של עבודה שיתופית, עזרה הדדית ולמידת עמיתים. הושם דגש על עיצוב החדר, המשרה אוירה נעימה ורגועה. משפטים המעטרים אותו מעודדים למידה ומעוררים מוטיבציה.

תגובות