מהפכת התחבורה במטרופולין חיפה נמשכת

החלו העבודות להקמת מרכז התחבורה "מרכזית המפרץ" בחיפה שיהיה הגדול בישראל

מרכז התחבורה החדש, שעלותו מוערכת בכ- 200 מיליון ₪, יושלם תוך כשנתיים וחצי.
השר כץ: השלמת מרכזית המפרץ היא נדבך חשוב במהפכת התחבורה שנועדה לקרב את הפריפריה למרכז חברת יפה נוף מבצעת, בשם משרד התחבורה, את השלמת מרכזית המפרץ החדשה, שתשתרע על כ- 12,000 מ"ר ותכלול את כל מרכיבי התחבורה הציבורית הקיימים בסביבה – המטרונית, קווי האוטובוסים העירוניים והבין-עירוניים, גישה לתחנות הרכבת של רכבת החוף ורכבת העמק, גישה לרכבל העתידי וחניון לכלי רכב פרטיים.

חב' 'טר-ארמה', שזכתה במכרז הביצוע של יפה נוף, החלה השבוע בביצוע קידוחי כלונסאות עבור גשר הרציפים של תחנת רכבת העמק ועבור מבנה האגף הצפוני של מרכזית המפרץ. עבודות אלה מהוות את השלב הראשון בהקמת מרכזית המפרץ החדשה. עם תחילת העבודות נסגר חניון הרכבים הפרטיים הנמצא בין המרכזית הקיימת לבין קניון לב המפרץ (הסינמול). חניון חדש בצד המערבי של מסילת הרכבת, שהוקם ע"י חב' יפה נוף, משמש את ציבור הנהגים. ניתן להגיע לחניון דרך הכביש המחבר את מנהרות הכרמל עם כביש 22 . הכביש ההיקפי מסביב למרכזית המפרץ ימשיך לפעול. במקום הוצב שילוט הכוונת רכבים והולכי רגל, בהתאם להסדרי התנועה החדשים. האגף הצפוני (החדש) של מרכזית המפרץ יהיה ממוזג ובן שתי קומות. בקומה התחתונה יהיו רציפי מטרונית ורציפי אוטובוסים בין-עירוניים, עם מידע אלקטרוני לציבור, כפי שניתן לראות בתחנות מתקדמות בעולם. הקומה השנייה תשמש כתחנת המוצא לרכבת העמק. האגף הדרומי, אותו הקימה ופתחה חב' יפה נוף לפני כשנתיים, משמש לרציפי הורדה והעלאה של אוטובוסים עירוניים. אגף זה נפתח בקיץ 2013, עם הפעלת המטרונית, והוא מאפשר מעבר מהיר של אוטובוסים ונוסעים. בצד הצפון מערבי של פסי הרכבת הקימה חב' יפה נוף חניון של כ- 400 מקומות חניה לבאי המרכזית. הגישה למגרש החניה הינה דרך המעבר המשוקע החדש המחבר את מנהרות הכרמל עם צומת המכולות וכביש 22 (עוקף קריות).

1512863_980747118644620_7945656302575182271_n

כבר כיום ניתן לחנות ולעבור אל המרכזית באמצעות גשרון הולכי רגל, שבעתיד יתחבר ישירות לקומה השנייה של המרכזית באמצעות צמד מעליות. מרכזית המפרץ החדשה תהיה מונגשת לבעלי מוגבלויות, עם דרגנועים ומעליות, שיאפשרו תנועה קלה ומהירה. תקציב הקמת המרכזית, כולל האגף הדרומי שכבר הושלם, הוא כ- 200 מיליון ₪. העבודות להקמת האגף הצפוני ועבודות הפיתוח, בעלות של כ- 130 מיליון ש"ח החלו השבוע ומתוכננות להימשך כ- 30 חודשים. שר התחבורה, הבטיחות בדרכים והמודיעין, ישראל כ"ץ, ציין כי מטרופולין חיפה הוא הראשון בישראל בו מופעלת מערכת תחבורה ציבורית מתקדמת, מושלמת והוליסטית, שכוללת רכבת, מטרונית, אוטובוסים עירוניים ובין עירוניים ועוד. לדבריו, מרכזית המפרץ החדשה תשלים את המערך ותשמש שער כניסה ויציאה שישמש את תושבי מטרופולין חיפה וצפון הארץ. "השלמת המרכזית היא נדבך חשוב במהפכת התחבורה הציבורית שמוביל משרד התחבורה, במטרה לחבר ולקרב את הפריפריה למרכז, ביחד עם פרויקטים תחבורתיים גדולים נוספים שהובלנו ונוביל כמו פרויקט המטרונית, מנהרות הכרמל, כביש עוקף קריות, מערך המחלפים והשלמת כביש חוצה ישראל צפונה. פרויקטים אלה, בשילוב מערך הרכבות – רכבת החוף, רכבת העמק, והרכבות לכרמיאל ולנצרת ישפרו את הנגישות וחיבור הפריפריה למרכז". הוסיף כ"ץ. ראש העיר חיפה יונה יהב בירך על תחילת העבודות להקמת המרכזית המפרץ החדשה בחיפה ואמר: "הקמת מרכזית המפרץ, שהיא הגדולה בישראל, מהווה מרכיב נוסף במערך התחבורה הציבורי בחיפה שהוא המתקדם והמשוכלל בארץ בזכות שילוב מגוון רחב ביותר של אמצעי תחבורה ציבורית, נוחה, זמינה, מהירה ונגישה לכל תושב ולכל מקום בחיפה – כראוי לעיר המובילה והמתקדמת בארץ בפיתוח תשתיות ואמצעי תחבורה". מנכ"ל יפה נוף אבישי כהן "חב' יפה נוף רואה בביצוע פרויקט זה את עמוד התווך לרשת התחבורה הציבורית של מטרופולין חיפה, על-ידי כך שתעמיד את כל הכלים המקצועיים הנדרשים להשלמת הפרויקט במועד ובתקציב הנדרש. פרויקט מרכזית המפרץ, כפי שניתן לראות בהדמיות, מהיפים והמתקדמים מסוגו בישראל, שנועד לשרת את תושבי צפון הארץ בכלל ותושבי מטרופולין חיפה בפרט, ישפר את הנגישות בחיפה ובצפון". מתחם מרכזית המפרץ הינו סגור ומאובטח, סביבו תעשה עבודת פיתוח נופי וגינון ותותקן תאורה דקורטיבית. בגמר ההקמה תתחזק חברת יפה נוף את המרכזית באמצעות חברת ניהול ואחזקה, בשיתוף עם מפעילות התחבורה הציבורית המשתמשות במתחם.

תגובות