נמל חיפה החדש יהיה מנוף כלכלי ויביא לפריחה בתיירות

האדריכלים הבינלאומיים בכנסWATERFRONT בחיפה:

נמל חיפה החדש יהיה מנוף כלכלי ויביא לפריחה בתיירות, במקומות הבילוי ובשוק התעסוקה בצפון. מחירי הדירות בשכונות הסמוכות לנמל יוכפלו

רה"ע חיפה יונה יהב :"כל מה שנדרש כדי לחבר את העיר חיפה לקו המים הוא CUTTER כדי לחתוך את גדר הנמל"

לכנס חזית הים, העוסק בפיתוח נמל המפרץ החדש, ונועד להרחיב את הדיון הציבורי ולהעלות את המודעות של התכנית "העיר נפתחת לים" הקרויה ,waterfront הגיעו כ- 1.000 אדריכלים מובילים מהארץ והעולם אשר דנו בסוגיה המורכבת של פיתוח נמל המפרץ החדש והשפעת היפתחות העיר אל הים במגוון תחומים, ביניהם, נדל"ן, תיירות, תעסוקה, עסקים ועוד. בין האדריכלים שהשתתפו היו אדריכל העל דניאל ליפסקינד – מתכנן הגראונד זירו בניו יורק, מרתה שוורץ – הוגת תוכנית חלומות דובאיי- שבנתה איים תיירותיים באיחוד האמירויות ובמקומות שונים בעולם, וונסה קאסביאן מתכננת בית האופרה באוסלו וגרג פאסקואראלי מתכנן הטיילת החדשה ומזח 15 בנהר המזרחי שבעיר ניו יורק.

כל הדוברים ציינו כי פרויקטים כמו זה שעומד לקום בחיפה, הביאו לפריחה כלכלית באזור, עלייה של עשרות אחוזים עד כדי הכפלת ערך הדירות באזור, פריחה תיירותית ותרבותית והגדלה של לפחות 15.000 מועסקים תוך זמן קצר.

אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה, ציין כי מחירי הדירות באזור הנמל יוכפלו מיד עם הסרת גדר הנמל.

יונה יהב, ראש העיר חיפה, הבטיח כי תוכנית הנמל תצא לפועל בקדנציה הקרובה וכי חיפה היא בירת הצפון ותהווה מנוף כלכלי לכל תושבי הצפון ולמשק הישראלי בכלל. "כל מקום עבודה בנמל חיפה מייצר עוד 7 מקומות עבודה מחוץ לנמל של שירותים נילווים"

אדריכל הגראונד זירו דניאל ליבסקינד, שסיפר כי הגיע לראשונה לישראל באוניה דרך נמל חיפה, ולכן חיפה כל-כך קרובה לליבו, צופה לעיר גדולות. לדעתו "חיפה תתפתח ויש לה את הפוטנציאל להתפתח לפחות כמו ברצלונה. מדינת ישראל חייבת לפתח את הנמל בחיפה שיביא לפריחה כלכלית בכל אספקט אפשרי".

מרתה שוורץ, אדריכלית מאוניברסיטת הארווארד, שתיכננה בין היתר את האיים המלאכותיים בדובאי ציינה שמניסיונה ממקרים הדומים בעולם, לחיפה פוטנציאל עצום. הגשמת הWATERFRONT בחיפה יביא לפחות ל15.000 מישרות נוספות. "אני לא מבינה מדוע תופסים את חיפה כעיר פריפריה. חיפה אמורה להיות אחת הערים המובילות בישראל. חיפה היא השער לצפון המדינה, הכניסה לגליל, היא העיר המקשרת את ישראל לארצות ערב, לסין ולמזרח אסיה בכלל. אתם חייבים להרים את תוכנית הWATERFRONT ואני בטוחה שבניית הנמל תביא לפריחה כלכלית עצומה בכל האזור", ציינה שוורץ.

"כל דולר אחד שתשקיעו, תרוויחו בין שלושה לשישה ", ציין גרג פאסקואראלי שתכנן את הטיילת החדשה ומזח 15 בניו יורק. "הרווח כולו יהיה של כלל הציבור ובעיקר של תושבי חיפה".

תגובות