שומרים על החיים בים ובבריכה

כיצד ניתן לזהות ים מסוכן לרחצה? מה עושים כאשר רואים אדם טובע? כיצד ניתן להיחלץ ממערבולות?
לרגל פתיחת עונת הרחצה יקיימו בימים חמישי ושישי, 11-12.7, צוותי "מגן דוד אדום" ומצילי חופי הים של עיריית חיפה
הדרכות לציבור הרחב בנושא שמירה על הבטיחות במהלך השהות בים ובבריכה
צילום: נוי ריידיל דוברות מד"א

לרגל פתיחת עונת הרחצה יקיימו בימים חמישי ושישי, 11-12.7, צוותי "מגן דוד אדום" ומצילי חופי הים של עיריית חיפה
הדרכות לציבור הרחב בנושא שמירה על הבטיחות במהלך השהות בים ובבריכה

עם תחילת עונת הרחצה ולקראת תקופת בין המיצרים, הנחשבת למסוכנת לרחצה, יקיימו ביום חמישי ושישי, 11-12.7, צוותי מד"א ומצילי חופי הים של עיריית חיפה, הדרכות משולבות לציבור הרחב באמפי חוף דדו, במטרה להעניק ידע חיוני בנושא הצלת חיים בחופים, ולעורר את המודעות לשמירה על חיי אדם בחופי הים. הפעילות תתקיים על במת הבטון שבאמפי דדו במשך יומיים – ביום חמישי, 11.7, בין השעות 16:00-20:00 וביום שישי, 12.7.19, בין השעות 8:00-12:00.

במסגרת ההדרכות יפרסו צוותי מד"א עמדות החייאה ויציגו כיצד לבצע פעולות החייאה באדם מבוגר אשר נמשה מהמים וכן בתינוקות, עד להגעת אמבולנס מד"א למקום. כמו כן יעניקו הצוותים למשתתפים הדרכות בנושא עזרה ראשונה במקרים של מכת שמש, התייבשות, עקיצת מדוזה, פציעה מחפץ חד ועוד. ההדרכות יינתנו ללא תשלום והן מיועדות לציבור הרחב.

את ההדרכות יעבירו למשתתפים מדריכים של מד"א, בהם מדריכים בכירים, נהגי אמבולנס, פראמדיקים ומדריכי נוער אשר ידריכו את בני הנוער שיגיעו. ההדרכות יתבצעו בקבוצות קטנות, של 4-8 אנשים בכל קבוצה, ויימשכו כ- 20 דקות, ובסיומן יימסרו למשתתפים חומרי הסברה כתובים לקריאה עצמית.

בחלקו השני של היום יעניקו מצילי חופי הים של עיריית חיפה הדרכות ויסבירו לקהל שיגיע כיצד להימנע ממערבולות, מסחף ומזרמים וכיצד יש לפעול במקרה של היקלעות לאחד מהמצבים.
את יום ההדרכות תסיים תצוגת תכלית ויכולות של רכבי ההצלה של מד"א ושל עיריית חיפה, בהם: אמבולנסים, ניידת טיפול נמרץ, אמבולנס חופים ואופנועי ים.

עיריית חיפה עושה כל שביכולתה, על מנת להעמיד לרשות המתרחצים בחופי הרחצה של חיפה את שירותי ההצלה המתקדמים ביותר, ובמסגרת זו רכש לאחרונה אגף החופים העירוני שני אופנועי ים חדשים, לצורך תגבור מערך ההצלה בחופים, לקראת חודשי הקיץ המהווים את שיא עונת הרחצה.

אופנועי הים החדשים יסייעו לכוחות ההצלה בשטח במתן מענה מהיר להצלת חיים במקרי טביעה, ואף יאפשרו להרחיב באופן ניכר את גזרת הפעולה של המצילים, המוזנקים לעתים גם לחופים שמחוץ לתחום המוכרז של תחנות ההצלה. השימוש באופנוע ים, ככלי לפיקוח ולהצלה, הורחב השנה בחופים המוכרזים כמקומות רחצה בחיפה, וזאת לאחר שהוכח, כי אופנוע הים מהווה מענה משלים ותגובה מהירה להצלה במקרי טביעה רבים.

על מנת להגביר את יעילות פעולות ההצלה, נרתמת לאופנוע הים אסדה מיוחדת, הכוללת רצועות כך שניתן יהיה לשאת עליה טובע אחד או כמה טובעים. אופנוע הים הינו כלי המחויב ברישיון שייט עפ"י תקנות הנמלים (בטיחות השייט), ובהתאם לכך עוברים המצילים הכשרה ונושאים תעודת משיט. בנוסף לאופנועי הים רכש אגף החופים גם טרקטורון (ריינג׳ר), המסייע למערך ההצלה והפיקוח בצמצום זמני התגובה בעת אירוע חריג. עיריית חיפה מדגישה, כי יש להימנע מכניסה לים בחופים הלא מוכרזים ובשעות בהן אין שרותי הצלה – הרחצה ללא פיקוח מציל אסורה ומסכנת חיים.

להלן כללי זהירות שפרסם מד"א לשמירת הבטיחות בחופי הים ובבריכות:

• יש לרחוץ רק בחופים ובבריכות מוכרזים הנמצאים בפיקוח מציל ובזמן שיש בהם שירותי הצלה. במידה והמתרחץ מגיע לאחר שעות הפעילות של המציל בחוף או בבריכה – אין להיכנס למים!
• אין לאפשר לתינוקות וילדים להישאר אף לא לרגע ללא השגחת מבוגר אחראי סמוך למקורות מים! לעולם לא לנתק מגע או קשר עין!
• תינוקות וילדים עד גיל 5 הם אוכלוסייה מועדת לטביעה. עקב מבנה גופם, בו הראש כבד וגדול יחסית לגוף, מרכז משקל גופם גבוה יותר ולכן הם עלולים להתהפך כשראשם קדימה אל תוך מי הבריכה, הים, הגיגית, האמבטיה וכו'. ילדים גם אינם מבינים את מהות הסכנה ואינם יודעים להיזהר. על כן, החשיבות בשמירה צמודה אליהם ליד מקורות מים משמעותית מאוד.
• מצופים, גלגלי ים ודומיהם מקנים תחושה מוטעית של בטחון. זכרו שפריטים אלה אינם מעניקים הגנה מלאה לילד מפני סכנות הטביעה ועל כן חשוב להקפיד לשמור על ילדים גם כשהם מצוידים בפריטים אלה.
• טביעה מתרחשת תוך רגעים בודדים. מספיקות דקות מעטות מאוד של חוסר תשומת לב מלאה, בהן הילד עלול לטבוע. יש להישאר כל העת בטווח יד מהילדים שבמים ולהתרכז רק בהם. במידה ונכנסתם למים עם מספר ילדים, אנא דאגו למבוגר אחראי שישהה לצדם.
• הרחצה בים תחת השפעת אלכוהול אסורה ומסוכנת בהחלט.
• אחת הסיבות העיקריות לטביעה בים התיכון היא הילכדות של השוחה ב"זרם חוזר" (מערבולות). מדובר בזרמים שקיימים בין אזורי הגלים וניתן לזהותם כשרואים ים גלי ולא שקט, צבע מים שונה מסביבתו בגלל העומק הרב או סחף של אצות וחול. מי שנקלע ל"זרם חוזר" ובשמו האחר "זרם סחף" ומנסה לשחות כנגד הזרם חזרה לחוף, עלול לכלות את כוחותיו, להתעייף ובסופו של דבר לטבוע. האפשרות האחת להיחלץ מהמצב המסוכן היא לא להתנגד לזרם, לחכות עד שהמים ייקחו את השוחה החוצה, לתוך הים. הזרם ייחלש ויאפשר שחייה בקלות יחסית לצד וחזרה עם הגלים אל החוף.
• ניסיונות לחלץ אנשים שנלכדו ב"זרם סחף" עלול להיות מסוכן. גם למסייע לא מנוסה שאין לו את ההכשרה ואת הידע כיצד לבצע את הדברים נכון. ישנם מקרים בהם מי שמנסה לסייע טובע בעצמו, לכן חשוב להבין קודם מה לעשות ולהיכנס רק עם אמצעי הצפה כמו גלגל או מצוף.
• יש להישאר תמיד בטווח העין של המציל. שימו לב – אם אינכם רואים את המציל, גם הוא כנראה לא רואה אתכם ואתם עלולים להימצא בסכנה.
• יש להימנע ממשחקים מסוכנים. אין לשחק "משחקי הטבעה" במים, אין לקפוץ על מי שנמצא במים ואין לקפוץ ראש במים רדודים מחשש לפגיעה בעמוד השדרה ובראש. בנוסף, אין לרוץ מסביב לשפת הבריכה, מחשש להחלקה ופציעה.
• דע את יכולותיך. שחה תמיד במים שהם בשליטתך, אל תגיע לאפיסת כוחות. אם חבריך שוחים למרחק רב ממה שאתה רגיל ומסוגל – אל תצטרף! קח בחשבון תמיד את הדרך חזרה בשחייה. אם התעייפת, צא מהמים, שתה ונוח במקום מוצל.
• חשוב מאוד להקפיד לא להיכנס למים בזמן של רוחות חזקות בשעות צהריים. הרוחות גורמות להיסחפות פנימה אל הים. בכנרת התופעה הזו בולטת במיוחד כשבשעות הצהריים ישנו שינוי במשטר הרוחות.
• במקרה שנקלעים למצב של אי נוחות במים ועלולים לטבוע חשוב לשמור על קור רוח, לא להשתולל על מנת לא לאבד כוחות וכן לאותת לעזרה.

בבריכות פרטיות:

• אין להשאיר פעוטות וילדים בקרבת מקורות מים ללא השגחה צמודה. פעוט עלול להחליק בשניות והפגיעה בו תהיה קשה במיוחד, שכן חבלת ראש מנפילה שכזו עלולה לגרום לנזק משמעותי. כאמור, אין לנתק מגע או קשר עין.
• יש לגדר ולסגור כל מעבר לכיוון הבריכה במידה ואין באזור מבוגר שיוכל להשגיח על פעוטות וילדים.

תגובות