"שכונת הדר היא כור ההיתוך האמיתי ושיקומה הוא יעד אסטרטגי"

רה"ע יונה יהב בכנס "הדר הווה עתיד":

"שכונת הדר היא כור ההיתוך האמיתי ושיקומה הוא יעד אסטרטגי של עיריית חיפה"

כנס "הדר הווה עתיד" הינו פרי יוזמה של עיריית חיפה, באמצעות "קהילת הדר", ובשיתוף קבוצת מ.ק.ס, המורכבת מאדריכלים ומתכננים הפעילים בשכונה. צוות היגוי הכנס בראשותו של יו"ר קהילת הדר פרופ' צבי איזיקוביץ', כלל את האדריכל פרופ' שמאי אסיף, נציגי עיריית חיפה ופעילי השכונה.

שכונת הדר הכרמל, הוקמה בשנות ה – 20 של המאה הקודמת, כשכונת מגורים איכותית ורחובותיה המסחריים היוו מרכז מסחר, תרבות ובילוי. במהלך השנים איבדה השכונה מזוהרה, רבים מתושביה עברו להתגורר בשכונות רכס הכרמל. בחלק מהדירות שהתפנו הוקמו משרדים אשר ננטשו עם פתיחת קריית הממשלה והיכל בתי המשפט בעיר התחתית.

בשנים האחרונות מושקעים מאמצים רבים בשיקום השכונה. מאמצים אלו באים לידי ביטוי בפעולות עירוניות וביוזמות פרטיות אשר הצליחו להוציא את השכונה מנקודת השפל שלה. קהילות שונות וצעירות החלו להשתקע בשכונה וחבריהן שותפים למאמצי השיקום וההחייאה של השכונה.

בכנס בו השתתפו שר השיכון והבינוי, ראש העיר חיפה, מתכנני ערים, אנשי אקדמיה ופעילי השכונה סקרו את פעולות השיקום המתבצעות בשכונה וידון בתוכניות להמשך השיקום שנועד להשיב את מעמדה של הדר כשכונת מגורים אטרקטיבית ומוקד פעילות תרבותי, מסחרי ותיירותי.

שר השיכון והבינוי אמר כי שמח לפגוש את נציגי הקהילות השונות שהתיישבו בהדר ולשמוע על יחסי החברות שהתפתחו ביניהן למרות הבסיס האידיאולוגי השונה של כל קהילה.

מהנדס העיר אריאל וטרמן אמר כי עיריית חיפה תמשיך בביצוע מדיניות שיקום התשתיות ושיפוץ מראה השכונה במקביל לטיפול בצד החברתי. הדר הופכת להיות שכונת מגורים מועדפת על ידי הצעירים המגלים בה את החןו הארכיטקטוני ואת נוחות החיים במרכז העיר.

בהרצאתו הוצגו תכניות פתוח של עיריית חיפה בהדר. הוצגו פרויקטים שבוצעו בהדר בשנים האחרונות בשטחים פתוחים ובכבישים ופרויקטים של יזמים פרטיים. והוצגו פרויקטים עתידיים.

השר אריאל הבטיח לתמוך בפעילות הקהילות בשכונת הדר.

ראש העיר חיפה יונה יהב אמר כי "העירייה רואה בפיתוח הדר יעד אסטרטגי כמו פיתוח העיר התחתית. עיריית חיפה משקיעה משאבים רבים בצד הפיסי ובפיתוח תשתיות וכן בצד החברתי וקידום כל האוכלוסיות בשכונה. הדר היא כור ההיתוך האמיתי של חיפה.

עיריית חיפה תפעל להכרה בינלאומית בפנינים הארכיטקטוניות של שכונת הדר במיוחד האוסף הנדיר של מבני הבאוהאוס.

פרופ' צבי איזיקוביץ', פרופסור לעבודה סוציאלית, ראש המרכז לחקר החברה וראש ביה"ס לקרימינולוגיה, אוניברסיטת חיפה תחום המומחיות שלו: אלימות במשפחה. כיו"ר דירקטוריון קהילת הדר, הציג את הצעדים הנדרשים לשם השגת החזון להתחדשות הדר כשכונת מרכז עיר.

פרופ' איזיקוביץ' הודה לראש העיר על האתגר שהציב בפניו ואמר כי פעילותו כראש קהילת הדר היא אחד התפקידים הכי מאתגרים שהתנסה בהם.

תגובות