הורות משותפת לאחר גירושין: איך לעשות זאת נכון לטובת כל הצדדים

בשנים האחרונות הולכים ורבים מקרי הגירושין בין בני זוג. כאשר בתמונה נמצאים גם ילדים משותפים, התמונה הופכת מורכבת יותר. לצערנו, לא מעט פעמים הליך הגירושים רווי במחלוקות ומאבקים, חלקם מכוערים. רבים מגיעים לפתחו של בית המשפט, כאשר כל צד טוען בגין זכויות בגירושין המגיעים לו.

חלק גדול מן הסכסוכים המשפטיים, נסובים בעניין האחריות ההורית, זמני השהייה של הילדים אצל כל אחד מההורים ומי נושא בנטל בכל הקשור לדאגה לצרכי הילדים וגידולם. בעבר, המונחים בהם השתמשו בשדה המשפטי היו של הורה 'משמורן' או 'משמורת על הילדים' – אצל אחד ההורים, כמעט באופן בלעדי, כאשר ההורה השני היה פוגש את הילדים רק לימים או שעות מוגדרים.

עם התפתחויות שונות במבנים המשפחתיים ובעניינים שונים סביב מגדר, שוויון וכד' ובעיקר מתוך הסתכלות מעמיקה יותר על טובת הילדים, הולכים ורבים המקרים בהם בני הזוג מגיעים להסכם על הורות משותפת לאחר הגירושין. אנו שמחים להגיש לכם מדריך הורות משותפת, שאולי יסייע לכם להצליח בנושא חשוב זה.

מהי בעצם 'הורות משותפת'?

הורות משותפת היא הגדרה משפטית של חלוקת האחריות על גידול הילדים, באופן משותף. אין זה אומר בהכרח שגידול הילדים יהיה שוויוני אלא שחלוקת האחריות תשאף ליותר שוויוניות. הסכם על הורות משותפת נעשה בהסכמה, לעיתים בלי צורך להגיע לכדי דיון בנושא בבית המשפט.

לרוב, הורות משותפת, מאפשרת גם להורה שאינו המשמורן העיקרי לקחת אחריות רבה יותר על ילדיו גם בנושאים כמו חינוך, רפואה וכדו' ולא להסתפק רק בפגישה עימם לכמה שעות בשבוע. הכוונה היא שבלעדיות גידול הילדים והנדרש לכך, לא יהיו רק אצל צד אחד אלא יתחלקו, כאשר כל צד, בשעות שלו – משקיע הכל למען ילדיו.

מהם היתרונות הגדולים של מבנה הורות משותפת?

המחלוקות סביב הגירושין יכולות להיות מכוערות וכואבות. אלא שבמצב אידיאלי הן היו נערכות בסטריליות. בפועל זה לא המצב, יש ילדים ברקע והדברים משפיעים עליהם. הורות משותפת מנסה לגמד ולהקטין באמצעות הסכם את נקודות החיכוך סביב האחריות ההורית ומטלות הקשורות בגידול הילדים הקטינים.

נכון, זכויות בגירושין תמיד קיימות ואחד מבני הזוג בהחלט יכול להתבצר בעמדותיו. אבל בצורה של הורות משותפת כולם מרוויחים: האב, האם והילדים. האבות מקבלים חלק גדול יותר בגידול ילדיהם. האימהות זוכות לעזרה גדולה יותר בכל הקשור לנטל הכבד של גידול הילדים לבדן, שני בני הזוג הפרדים מנסים לקבל אחריות משותפת, שתיטיב עם הילדים ואילו ההטבה הגדולה ביותר עבור הילדים נעוצה בפן הרגשי, הרגשת שייכות ונינוחות בקרב שני ההורים וחשיפה פחותה לקושי ועימותים.

כיצד עורכים הסכם הורות משותפת בצורה מיטבית?

כאמור, יש הבוחרים להביא את הדיונים סביב המשמורת על הילדים וחלוקת האחריות אל בין כותלי בית המשפט. במידה ואין הסכמות כלל – יתכן וזה הפתרון. אבל בהסתכלות טובת עין יותר ומתוך מחשבה על הילדים, ניתן לבצע הליך של הורות משותפת באמצעות הסכם מקדים.

כחלק מהסכם שכזה, ניתן להסדיר דברים רבים, החל משעות וימי המפגש עם הילדים של כל אחד מבני הזוג, עבור באחריות על תחומים גדולים כמו חינוך וכלה בחלוקה טובה יותר של מטלות הקשורות לגידול הילדים. הסכם שכזה גם יכול לכלול צדדים וסוגיות נוספות כגון, חלוקת רכוש, מזונות (הורות משותפת אינה פותרת מתשלום מזונות אולם היא יכולה להפחית אותם) ועוד.

הסכם הורות משותפת לאחר גירושין כדאי שיעשה באמצעות עורך דין העוסק בתחום. הוא ייטיב להסביר להורים את המשמעויות השונות, ינסח את הצהרות ההורים ופרטים נוספים כראוי, גם מבחינה משפטית, ייקבע מנגנונים לפתרון סכסוכים אם יתגלעו בהמשך ועוד.

מטבע מהות הפלטפורמה אל מול מורכבות הסוגיה, זהו מדריך הורות משותפת מקוצר. חשוב להתייעץ וללמוד עוד אודותיו. בסופו של דבר מדובר בנושא המשלב צדדים כלכליים, משפטיים, טכניים ואחרים, שכולם חשובים אך כזה הדורש גם רגישות ואורך רוח, לטובת כולם.

הורות

מקומון העיר חיפה

ברוכים הבאים ל"מקומון העיר חיפה"! אנו מביאים לכם את כל הכתבות הכי עדכניות בכל הנוגע לעיר חיפה. חדשות העיר, אירועי תרבות, כתבות בנושא פנאי ובילוי, מבצעים שווים ועוד המון מידע סופר מעניין שלא כדאי לכם לפספס.

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות שאולי יענינו אותך