מה זה מחצית השקל? הכתבה שתעשה לכם סדר בנושא לקראת חודש אדר

חודש אדר שני הגיע וישראלים רבים יקיימו את המצווה החשובה של "מחצית השקל" או ליתר דיוק כפי שנאריך בהמשך את התרומה זכר למחצית השקל שהיתה בזמן בית המקדש.

בכתבה שלפניכם נעשה לכם סדר, בין הנושאים עליהם נדבר:

  • מה זה מצוות מחצית השקל?
  • כמה כסף צריך לתת בשנת 2024?
  • למי צריך לתת את התרומה?

אז קדימה בואו נתחיל!

מה זה מצוות מחצית השקל?

מצוות מחצית השקל במקור היתה בזמן שבית המקדש קיים, במסגרת המצווה היה חובה הלכתית לכל איש מישראל להשתתף בהוצאות בית המקדש וקורבנות הציבור, הזמן לגבות את התרומה היה החל מראש חודש אדר.

כיום חז"ל תקנו להמשיך לתת את התרומה למרות שאין בית מקדש זכר למחצית השקל.

כמה כסף צריך לתת?

המנהג הרווח בעם ישראל [בסוגרים חשוב לציין שישנם גם מנהגים נוספים עליהם נדבר בהמשך] לתת את הסכום של מטבע מחצית השקל שהיה בזמן שבית המקדש קיים מדובר בערך על סביבות 9-10 גרם כסף טהור.

בשנת תשפ"ד 2024 הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף פסק שסכום התרומה זכר למחצית השקל עומד על כ- 29 ₪ עבור כל נפש שמשתתפת במצווה.

חישוב הרב מתבסס על חישוב לפי 9 גרם כסף טהור.

למי צריך לתרום את הכסף

את התרומה זכר למחצית השקל נותנים לכל מטרה של צדקה אפשר לתת למוסדות של לימוד תורה כדוגמת בתי מדרש וישיבות, לחילופין אפשר לתרום למשפחות נזקקות ופעילות צדקה וחסד.

השנה תשפ"ד 2024 בעקבות המצב אנשים רבים תורמים לפעילות החסד של חב"ד בשדרות עם תושבי הדרום וחיילי צה"ל הלוחמים בעזה.

החל מתחילת המלחמה מערך הסיוע של חב"ד בשדרות פועל במסירות נפש בעזרה גשמית ורוחנית הן לתושבים והן לחיילי צה"ל במגוון תחומים של עזרה וסיוע, באפשרותכם לבצע כעת את התרומה זכר למחצית השקל דרך אתר חב"ד.

מנהגים נוספים בקשר לסכום המדוייק של התרומה

חשוב לציין שישנם מנהגים נוספים בגובה סכום התרומה, יש שנוהגים לתת חצי שקל כפשוטו כלומר 50 אגורות, יש שנוהגים לתת 3 מטבעות של חצי שקל.

וכמו כן יש שמחשבים את שיעור מחצית השקל לפי גרם כסף שונה מהפסיקה שהצגנו לפניכם מקודם.

פסיקת הגאון הרב יצחק יוסף מבוססת על חישוב של 9 גרם כסף לחילופין ישנם שיטות אחרות החל מאלו שמחשבים את הסכום לפי 8.5 גרם כסף וכן שיטות מחמירות שמחשבות לפי 9.6 גרם או אף לפי 10 גרם.

המנהג שכל משפחה תנהג כפי המסורת בידיה כפי שכתוב בספרים הקדושים "אל תיטוש תורת אמך".

וכל המוסיף בצדקה מוסיפים לו מן השמים!

מצוות מחצית השקל כיום

מקומון העיר חיפה

ברוכים הבאים ל"מקומון העיר חיפה"! אנו מביאים לכם את כל הכתבות הכי עדכניות בכל הנוגע לעיר חיפה. חדשות העיר, אירועי תרבות, כתבות בנושא פנאי ובילוי, מבצעים שווים ועוד המון מידע סופר מעניין שלא כדאי לכם לפספס.

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות שאולי יענינו אותך