מס על דירה בירושה

כל אדם שמוכר נכס אמור לשלם מס שבח ואם הוא רוכש נכס, עליו לשלם מס רכישה, אך אם מדובר בדירה שאדם זה מקבל בירושה אין מדובר באירוע מס ולכן בדרך כלל הבעלים החדשים של הנכס אינו אמור לשלם מס כלל.

קבלת דירה בירושה

ברוב המקרים קבלת דירה בירושה מתרחשת כאשר קרוב משפחה הולך לעולמו. אזרחים רבים מכינים צוואה בחייהם באמצעות עורך דין וזאת כדי שכל נושא הממון והנכסים יהיה מסודר עבור דור ההמשך. קו החשיבה הוא למנוע סכסוכים עתידיים בין בן הזוג או בת הזוג לבין הילדים. הדבר הוא אקוטי אם מדובר בפרק ב' או בפרק ג' של הנישואים, כיוון שבמקרים האלו יש ילדים מכל מערכת יחסים ולכן הנושא הרבה יותר מסובך.

לאחר פטירתו של קורב המשפחה, עורך דין אלעד בן מגיש בקשה לצו קיום צוואה כדי לבצע את החלוקה על פי הרשום בה. אם אין צוואה, עורך הדין יבקש להפעיל צו ירושה וכך אפשר יהיה לבחון את כל הממון הקיים בבנקים ובהשקעות השונות ואת הנכסים בארץ ובחו"ל ולבצע חלוקה על פי החוק. מחצית לבן הזוג או לבת הזוג והמחצית השנייה לכל הילדים יחד, בחלוקה זהה ביניהם.

מס שבח על דירה בירושה

המחוקק קבע כמה קריטריונים שעל פיהם נקבע אם מקבל הירושה ישלם מס על דירה בירושה או לא:

  • רק אם על פי הערכת שמאי המקרקעין ערך הנכס הוא עד 4,603,000 ש”ח (מעודכן לשנת 2022), יקבל היורש פטור מלא מתשלום מס שבח. אך אם ערך הבית הוא גבוה יותר, ישלם היורש מס שבח רק על ההפרש הכספי בין 4,603.000 ₪ לבין הערך המלא של הנכס.
  • מס שבח שהוא מס על דירה בירושה הוא בשיעור % 25 מהרווח ההוני שבין מחיר הקנייה של נכס זה לפני כמה שנים לבין הערך שלו היום.
  • אי תשלום מס שבח מתקיים אם היורש הוא בקרבה משפחתית ראשונה כמו בן זוג, בת זוג, ילדים או במעגל השני והשלישי כמו נכד, נכדה או בני הזוג של אחד מקרובי המשפחה האלו.
  • קריטריון השטח הוא אם לפחות % 80 מהזמן בארבע השנים האחרונות הדירה שימשה למגורים, או לחלופין אם מעל מחצית השטח נותב לטובת מגורים בשנים האלו.
  • דירה שהיא פנויה למגורים ואינה עוברת בזמן אמת הליך של התחדשות עירונית או תמ"א 38.
  • האדם שהלך לעולמו רכש את הדירה לפחות 18 חודשים לפני שנפטר.
  • לאדם שהלך לעולמו לא היו נכסים נוספים מלבד דירה ספציפית זו שהוא מוריש לבן משפחתו.

טיפול בנושא רישום נכס בטאבו

לאחר הפעלת צו הירושה על פי המקרה, אשמח לטפל עבורכם בהכנת כל המסמכים הרלוונטיים כדי לרשום את הנכס על פי כתובתו, גוש וחלקה במשרדי רשם המקרקעין במחוז בו ממוקמת הדירה לביצוע ידני, או לחלופין אשדר את הנתונים באמצעות התוכנה הייעודית לכך. מדובר בהליך מורכב הכולל שלבים רבים ואני בדרך כלל מיידע את הלקוחות שלי על כל מהלך שעלי לבצע כדי שיבינו את מלוא המעטפת. בסיומו של התהליך הנכס רשום על שמם ואם הם עמדו בקריטריונים הם לא ישלמו מס על דירה בירושה.

מקומון העיר חיפה

ברוכים הבאים ל"מקומון העיר חיפה"! אנו מביאים לכם את כל הכתבות הכי עדכניות בכל הנוגע לעיר חיפה. חדשות העיר, אירועי תרבות, כתבות בנושא פנאי ובילוי, מבצעים שווים ועוד המון מידע סופר מעניין שלא כדאי לכם לפספס.

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות שאולי יענינו אותך