מעבדת כיולים – איך מכיילים כלים וכיצד בוחרים את המעבדה הנכונה

מכשירי מדידה מסוגים שונים, צריכים לעבור מעת לעת תהליך כיול זאת על מנת שהם יוכלו לבצע מדידות בצורה חלקה ואמינה. מכשיר שאיננו עובר תהליך כיול, יכול לספק תוצאות לא אמינות שיפגעו בנתונים, בתהליך העבודה ובקבלת ההחלטות שנידרש לבצע.

מי שאמון על תהליך זה הם אנשי מקצוע אשר עובדים במסגרת מעבדת כיולים. הם יבחנו את המכשיר, יאבחנו את הבעיה איתה הוא מתמודד וינסו לכייל אותו. אם יצליחו בכך, אזי שיהיה ניתן לחזור ולהשתמש בו, גם אם הוא מכשיר ישן. אם הם לא יצליחו, הרי שיהיה צורך להוציא את המכשיר משימוש, שכן הוא כבר לא אמין ולא ניתן לבצע בו מדידות.

אנחנו יכולים למצוא מגוון רחב של מכשירים שנדרשים לעבור תהליך כיול. מכשירים כגון, משקלים, מכשיר למדידת טמפרטורות, לחץ, אורך, מסה, מהירות, זמן, קושי ועוד. למעשה, כל מכשיר מדידה, בוודאי מכשירים הנמצאים בשימוש חברות, בתי עסק, מוסדות רפואיים, מוסדות ציבור ועוד, זקוקים לתהליך כיול אחת לכמה זמן, זאת על פי התקן שנקבע מראש.

כאמור, מי שאמור לבצע את התהליך היא מעבדת כיולים אשר מעסיקה אנשי מקצוע המתמחים בכך ויש להם את כל הציוד הנדרש בשביל לבצע את העבודה בצורה אופטימאלית. זאת על מנת שיהיה ניתן לבצע את התהליך ולהחזיר את המכשיר לשימוש.

 

איך הוא מתבצע בפועל?

התהליך המתבצע במסגרת מעבדת כיולים הוא אבחון ראשוני של המכשיר, על מנת לבחון האם הוא באמת מודד בצורה לא נכונה ויש סטייה ולו קטנה ביותר, לאחר מכן מבצעים תהליך מדידה בעזרת מכשירים שונים בשביל שיהיה ניתן לחזור ולהשתמש בו. בסוף התהליך מתבצע תהליך בדיקה לוודא שהמכשיר חזר לעצמו ואכן הוא יכול לספק תוצאות אמינות.

חשוב להדגיש שתי נקודות: הראשונה, כל תהליך מדידה דורש כיול שונה בהתאם לאופי המכשיר וסוג השימוש בו. הנקודה השנייה היא, ישנם מכשירי מדידה  שיש להם נורמות מסוימות של סטייה. כלומר, ייתכן מאוד שאנחנו לא נקבל תוצאה חד משמעית אלא נקבל במסגרת הסטייה הסבירה וזה ילמד אותנו שהמכשיר תקין.

 

איך בוחרים מעבדה בצורה נכונה

על מנת לבחור מעבדה בצורה נכונה ואחראית, יש לבחון במה היא מתמחה, באילו אמצעים ומכשירים היא מתמקדת, איזה ניסיון וידע יש לאנשי הצוות אשר עובדים בה, וכיצד הם יכולים לספק לנו את השירות הטוב ביותר.

אנחנו צריכים לבחון את זה לא רק בהיבטים מקצועיים אלא גם בהיבטים נוספים, למשל שירותיים. ישנם מקרים בהם נצטרך לקבל שירות כמה שיותר מהר, על מנת שנוכל להפעיל את המכשירים ולהשתמש בהם. לכן חשוב שהמעבדה תוכל לעשות זאת כמה שיותר מוקדם, גם אם מדובר על מקרי חירום. חשוב שהמעבדה תוכל לבצע את העבודה מתחילתה ועד סופה ולוודא שהמכשירים תקינים.

 

מקומון העיר חיפה

ברוכים הבאים ל"מקומון העיר חיפה"! אנו מביאים לכם את כל הכתבות הכי עדכניות בכל הנוגע לעיר חיפה. חדשות העיר, אירועי תרבות, כתבות בנושא פנאי ובילוי, מבצעים שווים ועוד המון מידע סופר מעניין שלא כדאי לכם לפספס.

אז מה היה לנו בכתבה:
כתבות נוספות שאולי יענינו אותך